לימודי QA בהיבט מובייל ואפליקציות; למה ללמוד בדיקות למובייל ב-קורס QA? מה מיוחד בבדיקות למובייל; האתגרים שיש ללמוד בקורס QA בהקשר בדיקות למובייל, הכלים שמומלץ ללמוד ב-קורס QA כדי להתמחות בבדיקות למובייל. רוצים הצעת מחיר ל-קורס QA מומלץ? השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

   

למה ללמוד בדיקות למובייל בקורס QA?
קורס-QA-מוביילבשנת 2007 הוכרז האיפון (iPhone) הראשון. זה היה לפני פחות מעשור וחצי. מאז בכל שנה גדלו מספר משתמשי הסמארטפון באופן מהיר והיום לרוב אוכלוסיית המערב יש סמארטפון, אחד או יותר. כולנו מריצים בסמארטפון אפליקציות רבות, חלקן הופכות להיות יותר ויותר קריטיות לחיינו. מכירות הסמארטפונים בעולם עברו מזמן את מכירות המחשבים השולחניים המסורתיים ואפילו עברו את מכירות המחשבים השולחניים ביחד עם המחשבים הנושאיים (ה-Laptops). לכן בלימודי QA מומלץ מאוד להקדיש תשומת לב רבה לבדיקות אפליקציות במובייל.

 
קורס QA מחיר
מעבר לנושא הבדיקות למובייל, רבים מתעניינים במחיר של קורס QA. מחיר קורס QA נע בין כ-10,000 ₪ לקורס מצומצם ועד לכ-25,000 ₪ לקורס מקיף הכולל התייחסות מקצועית לנושא הבדיקות למובייל. מעבר לזה חשוב לקרוא על המחיר האמיתי של קורס בודק תוכנה וכיצד לחשב אותו. 

  

ב-קורס בודק תוכנה לא לומדים מספיק בדיקות למובייל
הבעיה היא שרוב קורסי ה-QA ורוב השאלות במבחני ההסמכה של ISTQB עדיין עוסקים בבדיקות תוכנה עבור מחשבים רגילים. כפי שנראה בהמשך, בעולם המובייל ישנם אתגרים רבים אשר יש ללמוד להתמודד איתם בקורס בודק תוכנה. אתגרים אלו כלל אינם קיימים בעולם המחשבים הרגילים. בקורס בודק תוכנה מומלץ מאוד ללמוד להתמודד עם אתגרים אלו. או לפחות ללמוד על קיומם והדרך להפעיל בדיקות תוכנה המתחשבות בהם.

 
בדיקות למובייל זו התמקצעות נפרדת
יש שיטענו שאפליקציות מובייל הן תוכנות לכל דבר ובדיקתן היא בדיקת קונבנציונלית של תוכנה. דהינו שהכלים והשיטות של תכנון בדיקות תוכנה הנלמדות בלימודי QA רגילים, מתאימות הן למחשב שולחני והן למובייל. במאמר זה נראה עד כמה תפיסה זו הינה מוטעית וישנה. בדיקות למובייל דורשות התמקצעות מיוחדת. רק מי שילמדו בקורס QA מומלץ ומקצועי יידעו כיצד להתמודד נכון עם בדיקות תוכנה למובייל ובדיקות לאפליקציות.

 
אז מה מיוחד בבדיקות תוכנה למובייל?
קורס-בודק-תוכנה-למוביילהתוכנה בעולם המובייל (האפליקציה) מתמודדת עם עולם שלם של טכנולוגיות אשר היא עשויה להשתמש בהן במישרין או בעקיפין. Bluetooth, GPS, Wi-Fi וסנסורים שונים הן רק חלק קטן מהטכנולוגיות שהאפליקציה מתייחסת אליהן. כבודק תוכנה מקצועי עלייך ללמוד מה משמעותן של טכנולוגיות אלו ואחרות שנסקור בהמשך, כיצד טכנולוגיות אלו עובדות עם האפליקציות שלנו ומה יחסי הגומלין בינהן. בלימודי בודק תוכנה מומלץ להבין כיצד לבצע בדיקות לאפליקציות תוך התמודדות עם אלמנטי תקשורת אלו. קחו לדוגמא אפליקציה כמו וויז (Waze). היא משתמשת כמובן ב-GPS, אבל יכולה גם לתקשר ע"י Bluetooth עם מסך השליטה ברכב וכמובן חייבת להשתמש בתקשורת G4 כדי לקבל נתונים משרתי החברה. בלימודי QA עלינו ללמוד כיצד בודקים אפליקציה שכזו במצב שהתקשורת זמינה וטובה, במצב שהתקשורת לא זמינה ובייחוד במצב שבו התקשורת זמינה לסירוגין – שזה המצב המאתגר ביותר.

 

להלן כמה מהאתגרים שיש ללמוד בקורס QA כיצד לבדוק אותם

 
1. התקנת האפליקציה.
כידוע חלק מהחוויה של השימוש באפליקציות מתחיל בהתקנה שלה. תהליך ההתקנה הינו מורכב, לעיתים זה תהליך ידני ולעיתים זה עדכון אוטומטי. במקרים של עדכונים אוטומטיים יש ללמוד בקורס בודק תוכנה כיצד לבדוק את ההתקנה האוטומטית במצבים שונים.

 

2. ללמוד בקורס QA להתמודד עם מגוון של מכשירים
ללמוד בקורס בודק תוכנה לבדוק את האפליקציה על מגוון מכשירים ניידים ומגוון מערכות הפעלה. כולנו ויודעים שהאפליקציות נראות ומתנהגות מעט שונה בין סמארטפונים מסוגים שונים. WhatsApp, FaceBook ואחרות נראות מעט אחרת, הן בעלות סט אפשרויות שונה ובעלות אוסף באגים ייחודי לכל צמד של מערכת הפעלה-מכשיר נייד. לימודי QA חשוב שיכללו לימוד התכנון של בדיקות לאפליקציה שלנו מול כל העושר הזה של אפשרויות. רק תכנון נכון וחסכוני יוכל לבצע את הבדיקות הנדרשות בצורה מקצועית ובתקציב סביר. ביצוע של בדיקות אקראיות בסביבות שונות, ללא תכנון מוקדם ומתן סדרי עדיפויות, סופו להיכשל. על התלמיד ללמוד בקורס בודק תוכנה א. לתעדף נכון סביבות מובייל; ב. כיצד ניתן לבצע סט בדיקות רלבנטית לרוחב כלל המערכות (או רובן).

 

3. גישה פיזית למכשירים שונים.
כאשר בכל כמה חודשים מצטרפת חברת מובייל נוספת למרוץ המטורף של ייצור מכשירי מובייל, יש חשיבות רבה לכך שבקורס בודק תוכנה תהיה לסטודנטים נגישות למגוון מכשירים כדי ללמוד להתמודד עם המצב. יחד עם זאת יש ללמוד בקורס QA כיצד לבצע סימולציה למכשירים שונים. צריך ללמוד בקורס בודק תוכנה לבצע סימולציה למכשירים בגלל שלא ניתן להניח שכלל סוגי המכשירים יהיו זמינים לבדיקות תוכנה והן בגלל שלצורך ביצוע בדיקות אוטומטיות יש צורך להריץ סימולציה על גבי מחשב שולחני.

 
4. ללמוד בקורס QA על מפעילים מסוגים שונים
מפעילי רשתות מובייל שונים וטכנולוגיות תקשורת שונות. יש היום בעולם מספר טכנולוגיות לתקשורת בין מכשיר הסמארטפון לספק. CDMA, GSA, FOMA ועוד הן דוגמאות לטכנולוגיות תקשורת כאלו. האפליקציה שלנו צריכה לעבוד על כולן. לכן לימודי בודק תוכנה למובייל חייבים להתייחס לשאלה כיצד לבדוק את האפליקציה על רשתות תקשורת מסוגים שונים ובמגוון מצבים ומהירויות.

 
5. לימודי QA - בדיקות אוטומטיות למובייל
העושר הרב של מכשירים והשוני בדרך בה פועלת אותה אפליקציה בין המכשירים השונים מאתגר במיוחד מבחינת האוטומציה של הבדיקות. בדיקות אוטומטיות למובייל כוללות בדרך כלל הקלטות של סדרת הקשות על-גבי ה-Touch Screen. האוטומציה מריצה סדרת פעולות אלו באופן אוטומטי בשלל מצבים. סדרה זו תהיה שונה בין כל קומבינציה של מכשיר, מערכת הפעלה וגרסה של מערכת הפעלה. בקורס QA מומלץ ללמוד על האתגר של הגיוון וכיצד להתמודד איתו. כיצד ניתן להשתמש בקטעי הקלטה קריטיים ומשותפים בין כל הפלטפורמות תוך התייחסות ייחודית לכל פלטפורמה בנפרד. בדיקות אוטומטיות למובייל מעלות אתגרים נוספים כגון הרצה על גבי מכשיר פיזי לעומת סימולטור, כלים לביצוע האוטומציה וכד'. בלימודי QA מומלץ ללמוד על כל אלו ולהבין כיצד להתמודד איתם.

 

6. ללמוד בקורס QA על שימוש באמולטורים
אמולטורים (Emulators) הן תוכנות הרצות על גבי מחשב רגיל ומדמות את מכשיר הסמארטפון, כולל את החומרה שלו והתקשורת לעולם. יש ללמוד ולתרגל בקורס QA כיצד להריץ בדיקות בסיבות של אמולטורים.

 
7. סמארטפון זה בסופו של דבר טלפון
לימודי-QA-מוביילאחד האתגרים של בודק תוכנה לבדיקת אפליקציות זה כיצד האפליקציה מתנהגת במקביל לשיחה נכנסת ולמענה לשיחה זו. בלימודי QA מומלץ ללמוד כיצד עושים סימולציה למצב של כניסת שיחה בכל מצב אפשרי של האפליקציה הנבדקת. בקורס QA מומלץ ללמוד כיצד לבצע סימוטלציות לשיחות נכנסות במקביל לעבודה השוטפת של האפליקציה וכיצד לבדוק שהאפליקציה ממשיכה לתפקד כרגיל במצב זה. הייחודיות של בדיקות תוכנה אלו נובעת מהעובדה שמדובר בפעולה חיצונית למערכת שלכאורה אין לה שום קשר למערכת עצמה. לכן לכאורה, לפי התיאוריה הסטנדרטית אין מה לבדוק כאן. אך כפי שרובנו יודעים מדובר במצב בו אפליקציות רבות קורסות. תחת העומס הרגעי המוטל על הסמארטפון בכניסת השיחה (יש לפחות חלון, להציג מידע על השיחה הנכנסת) והעומס המתמשך בזמן השיחה (ה-CPU של הסמארטפון עמוס מאוד בהעברת השמע בין המכשיר לבין תחנת הממסר) האפליקציה הרצה ברקע, עלולה לקרוס או לתפקד לא נכון. לכן בדיקת תוכנה למובייל חיבת לכלול מערך שלם של בדיקות תחת שימוש בסמארט כטלפון.

 
שיטות בדיקת למובייל שלומדים בקורס QA
כדי להתמודד נכון עם שיבעת האתגרים שמנינו לעיל חייבים ללמוד קורס QA – קורס בודק תוכנה חדיש ומקצועי. קורס QA – קורס בודק תוכנה של סלע הינו קורס QA הכי טוב בארץ. הקורס מכיל 636 שעות לימוד ונלמדות בו מתודולוגיות, כלים ושיטות ניתוח תהליכים חדישים עבור המובייל. אז מה השיטות שיש ללמוד בקורס QA – קורס בודק תוכנה למובייל?

 
1. לימודי QA עם בדיקות פונקציונליות למובייל
הבדיקות הפונקציונליות Functional Testing הן לב ליבו של תהליך הבדיקה למובייל בימנו. מכיוון שיש לבדוק במצבים ובסביבות כה רבות ברור שהדבר הבסיסי ביותר היא הבדיקה שפשוט זה עובד ועובד נכון. אין ספק שיש ללמוד כיצד לתכנן בדיקות אלו כך שנוכל לכסות מקסימום מקרים בבדיקה בודדת ולא נצטרך לעשות עוד ועוד בדיקות על-גבי מכשירים שונים, מערכות הפעלה רבות ודפדפני מובייל למינהם. יחד עם זאת ברור שרק שילוב נכון של בדיקות כלליות עם ספציפיות יכול לתת את המענה הנכון לבדיקות למובייל. אשר על כן יש ללמוד בקורס QA כיצד לתכנן בדיקות פונקציונליות משולבות.

 

2. בדיקות מעבדה לרשתות סלולאריות

בבדיקות מעבדה, Laboratory Testing, אנו משתמשים בתוכנות מיוחדות המבצעות סימולציה לרשת סלולארית שלמה. כך אנו יכולים לבדוק את האפליקציה על גבי רשתות סלולאר ממינים שונים ובמהירויות שונות. מעבדה שכזו מסמלצת מצבים בהם אנו עובדים בין אנטנות שונות בנסיעה, מצבים בהם אנו בחדרים עם קליטה משובשת ומצבים בהם אנו עוברים בין מצב של G4 ל-Wi-Fi. עלינו להריץ את שלל הבדיקות הפונקציונליות במעבדה על מנת לבדוק שהאפליקציה לא רק רצה נכן, היא רצה נכון בסביבת מובייל. לימודי QA חייבים לכלול שימוש או הדגמה של מעבדה שכזו על מנת שנושא הבדיקות למובייל יכוסה נכון.

   

3. בדיקות ביצועים למובייל
לימודי QA למובייל חייבים לכלול בדיקות ביצועים, Performance Testing. בניגוד לבדיקות ביצועים רגילות, לגבי מובייל בדיקות הביצועים קשורות באופן הדוק יותר למצבי התצוגה על גבי המכשיר. מכשיר המובייל אמור להיות רספונסיבי ולהגיב במהירות ובטביעות על ההקלקות שלנו. לימודי בודק תוכנה צריכים לכלול למידה על הצורה בה מתייחסים לתגובה טבעית של מכשיר המובייל.

 

4. לגלות דליפות זיכרון
מכשירי מובייל הם בעלי נפח זיכרון מצומצם (יחסית למחשבים רגילים). לכן בדיקות דליפת זיכרון, Memory Leakage Testing במכשירי מובייל הינה בדיקה חשובה מאוד בלימודי QA. דליפת זיכרון הינה מצב בו כאשר מריצים אפליקציה היא "תופסת" עוד ועוד משאבי זיכרון למרות שהמשתמש אינו זקוק להם. לעיתים זה נקרא "זיכרון מת" מכיוון שמדובר בזיכרון אשר נתפס לצורך פעולה מסוימת אך בסיומה של הפעולה, כאשר המשתמש יצא מתת-המערכת הרלבנטית, הזיכרון שנתפס אינו משוחרר. בצורה זו האפליקציה עלולה להאט מאוד את פעולה הסמארטפון ואף לתקוע אותו לחלוטין. ברור שלימודי בודק תוכנה חייבים להתייחס לנקודה חשובה זו וכיצד יש לתכנן מערך בדיקות המתמודד איתה.

 

5. בדיקות של פעולות מתפרצות
לימודי-QA-למובייללימודי QA בעולם המובייל צריכים להקדיש פרק מיוחד לבדיקות של פעולות מתפרצות, Interrupt Testing. מכשירי המובייל הם מרכזיה של פעולות מתפרצות, לפעמים על עדיפויות שונות בינהן. להלן מעט דוגמא לפעולות מתפרצות שכאלו: כניסה ויציאה של הודעות SMS, MMS ו-ווטסאפ; כניסת שיחות טלפון; הוצאת הסלולה מהמכשיר; הכנסת כבלים שונים ובייחוד כבל הטעינה; התחברות והתנתקות מרשתות שונות; התחלה והפסקה של נגן המדיה ועוד ועוד. כל המצבים הללו נקראים מצבי אינטראפט, כלומר מצבים בהם האפליקציה שרצה כרגע במובייל מופרעת (מופסקת) רגעית על-ידי אירוע חיצוני לאפליקציה והמובייל עובר לטפל באירוע הזה. כמובן שישנם מצבים מורכבים יותר של אינטראפ בתוך אינטראפ ועוד. לימודי QA טובים יכללו לימוד של נושא הפעולות המתפרצות, משמעותן והדרכים לתכנן מערך בדיקות הכולל בדיקה נכונה של מצבים אלו.

 

6. לימודי QA למובייל – בדיקות נוספות
עולם המובייל מציב אתגרים רבים נוספים. לימודי QA בעולם המובייל צריכים להתייחס אליהם על מנת שהבוגר יכיר ויידע להתמודד איתם נכון. בדיקות תוכנה בענן, בדיקות התקנה לאפליקציה, בדיקות בטיחות, בדיקות עומסים ובדיקות של ממשק המשתמש הן רק חלק הסוגי הבדיקות הנוספות שיש להתייחס אליהן כאשר לומדים להיות בודק תוכנה למובייל.

 

 
רוצים הצעת מחיר ל-לימודי QA הכי טובים בארץ השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666 - זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל תעודה יוקרתית! לקריאת ראיון עם בוגר קורס QA

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »