מה זה תכנות מחשבים? מה חייבים לדעת כדי להיות תוכניתן מעולה? היכן לומדים קורס תכנות למתחילים הכי טוב? מה  כדאי ללמוד? האם יש עתיד למקצוע התוכניתן? 

 
לימודי תכנות מחשבים מה זה?  
לימודי תכנות פירושם ללמוד לתכנת מחשב. אז למה צריך לתכנת מחשב? הרי המחשב ״יודע״ לעשות דברים לבד למה צריך לתכנת אותו? אז זהו שלא! מחשבים הם אוסף של רכיבים אלקטרוניים המסוגלים לעשות מיליוני ואף מיליארדי פעולות בשניה אבל מישהו חייב ״להורות״ למחשב מה לעשות כדי שהמחשב יעבוד וייעשה דברים מועילים. ה-מה לעשות הזה הוא הוא התכנות. קצת היסטוריה בשנות ה-50 של המאה הקודמת החלו להיבנות מחשבים אלקטרוניים. מהתחלה הרעיון היה לבנות מחשב כללי, מחשב המסוגל לבצע הוראות שונות ואף הוראות שלא חשבו עליהן בזמן שבנו את המחשב. (בניגוד למחשב ספציפי המבצע שוב ושוב את אותם הדברים). כלומר המחשבים נבנו כך שניתן היה להגדיר להם  סדרת פעולות ו״להריץ״ סדרת פעולות זו כדי לקבל תוצאה. הפעולות הנפוצות ביותר בתחילה היו סדרות של חישובים. נניח חיבור או כפל של מספרים. מהר מאוד רצו לפתור בעיות מורכבות יותר או משוואות יותר מסובכות. לדוגמא לחשב שטח של צורות (מלבן, משולש, עיגול וכד׳). כך היה צורך בפקודות מורכבות יותר כגון הפעלת נוסחה שונה בהתאם לסוג הצורה, כלומר פעולה של בדיקה (test, if statements) וניתוב או קפיצה (branch statements) לקטע הקוד המחשב שטח בהתאם לסוג הצורה. וכך התפתחו להן ״פקודות בקרה״ המאפשרות ״לדלג״ בתוכנית ממקום למקום. בהמשך נוספו פקודות לביצוע ״לולאות״ כלומר חזרה שוב ושוב על קטע קוד נתון על מנת לטפל בסדרת נתונים כגון לחשב שטחים של אלפי צורות במאגר הנתונים או לסרוק ולחפש נתון העונה לקריטריון מסויים ועוד ועוד סוגי פקודות. האוסף של הפקודות הלך וגדל והאנשים שכתבו את הפקודות התפצלו מהמהנדסים שבנו את המחשבים עצמם. בהמשך נולד הרעיון של יצירת שפת תכנות ״עילית״ (high-level programming language) כלומר שפה שבה הפקודות הניתנות למחשב אינן קשורות כלל למבנה המחשב. שפות המורכבות מפקודות הנשמעות יותר כמו מילים בשפת אנוש (פקודות כמו- if, while, else באנגלית בדרך כלל). הרעיון היה שניתן לכתוב תוכנה - Software אשר תוכל לרוץ ללא שינוי על מגוון מחשבים. קראו לשפות הללו שפות פורמליות להבדיל משפות טבעיות. היו אלה שפות מחשב, שפות שאנשים כותבים בהן והמחשב ״יודע״ לבצע את ההוראות שלהן. בין השפות הראשונות המסחריות היו שפת Fortran לחישובים מתמטיים ו-COBOL לפרויקטים פיננסיים. אנשים שרצו ״לעבוד במחשבים״ היו חייבים ללמוד את השפות הללו וללמוד כיצד להשתמש בהן בצורה יעילה. כך נולד לו המקצוע תוכניתן. האנשים שהתמחו בכתיבת התוכניות בשפות העיליות, וכך נולד גם קורס התכנות - הקורס בו לומדים לייצר תוכנה - קורס תכנות. להרחבה בנושא תוכלו לקרוא על קורס פיתוח תוכנה – מה זה? מה לומדים? תנאי קבלה - הסבר המקיף.  

 

היכן לומדים קורס תכנות למתחילים הטוב ביותר?
ישנם עשרות אופציות ללמוד תכנות. החל בלימוד תכנות לבד באופן עצמי, דרך קורסים קצרים במכללות ועד קורסים מקיפים במכללות ותואר אקדמי פורמלי. אז מה ההבדל בין האופציות השונות, היכן כדאי ללמוד קורס תכנות הכי טוב וקורסי תכנות מומלצים - מה מומלץ ללמוד בקורס תכנות? 

 
מה חייבים ללמוד כדי להיות תוכניתן מעולה?
כדי להיות תוכניתן טוב כדאי ללמוד קורס תכנות הכי טוב שיכלול גם נושאים טכניים כולל תרגול וביצוע פרויקטים המיישמים טכנולוגיות עכשוויות וגם נושאי תכנון ועיצוב תוכנה חדישים. 

נושאים טכנולוגיים שחייבים ללמוד בקורס תכנות הכי טוב
1. שפת תכנות מודרנית. הבסיס לכל קורס תכנות מומלץ וטוב היא שפת התכנות. בימנו מומלץ ללמוד Java או #C. שתיהן שפות מודרניות ודי מקבילות. אין חשיבות באיזו שפה משתיהן תלמדו מכיוון ששפות אלו דומות וקל לעבור מאחת לשניה. 
2. סביבת פיתוח תוכנה. לכל שפת תכנות קיימת ספרייה עשירה בדמות ארגז כלים העוזרים לפתח פרויקטים. קורס תכנות טוב אינו מסתפק בללמד שפת תכנות הוא מלמד גם את הספריות המלוות אותה. דוגמא לסביבה כזו היא Dot Net הנכתב Net.  הכרות מעמיקה ותרגול השימוש בסביבה כגון Net. היא כלי חשוב שיש ללמוד בקורס תכנות. 
3. בסיסי נתונים. השמירה, העדכון והשחזור של נתונים בפרויקטי תוכנה מתבצע בעזרת כלי תוכנה הנקראים Data Bases - בסיסי נתונים. קורס תכנות הכי טוב ומומלץ מלמד את שפת ה-SQL שהיא שפת תכנות ייחודית לטיפול במסדי נתונים מהסוג הנקרא Relational Data Bases. בשפה ייחודית זו כותבים שאילתות אשר מסוגלות לבצע אחזור נתונים מבסיס הנתונים. כתיבת שאילתות מורכבות מאפשרת ביצוע Data mining - חקירת עומק של המידע ומציאת תבניות העדויות להיות גורליות למשתמש. לכן חשוב ללמוד SQL לעומק על שלל האפשרויות שלה. 
4. טכנולוגיות לבניית אתרי Web - צד הלקוח. בניתם של אתרי Web מורכבת מ-2 חלקים. צד הלקוח הוא הצד המצוי במחשב שלך או בסמארטפון שלך. את הצד הזה בונים בעזרת שלושה כלים שחייבים ללמוד בקורס תכנות טוב: HTML כולל HTML 5 מודרני, שפת התכנות Java Script שהיא שפת התכנות לבניית אתרים ו-CSS, השפה להגדרת הצורה והמבנה הויזואלי של האתר. ישנם כלים חשובים נוספים כגון Angular ו-React עליהן נדבר בהמשך. 
5. טכנולוגיות לבניית אתרי Web - צד השרת. אם אתם שואלים את עצמכם איפה כדאי ללמוד קורס תכנות התשובה עשויה להיות במקום בו מלמדים בצורה נרחבת תכנות שרתי ( Web ( Web servers. מדוע? מכיוון שבימנו בנייתם של שרתי ווב הינה יכולת מקצועית חשובה ונדרשת. שרתי ווב ניתן אומנם לבנות באמצעות #C או Java אבל מומלץ שקורס תכנות טוב ילמד אתכם גם NodeJS שהיא טכנולוגיה חדישה לבניית שרתי ווב. כאן המקום להזכיר שישנם גם כלים כמו Wordpress ו-WIX לבניית אתרים אך אלו אינם כלים מקצועיים והם נועדו בדרך כלל למשמש מתוחכם או ללקוח הסופי.  
6. בניית שירותי Web. שירותי Web או Web Services הם חלקי תוכנה המבצעים משימה ספציפית אחת כחלק מביזור התוכנה והרצתה על גבי שרתים שונים. לימוד טכנולוגיה זו מאפשרת לבוגר הקורס לבנות פרויקטים מקצועיים בעולם האמיתי. 
7. תכנות לענן, Cloud programming הינו לימוד השיטות והטכנולוגיות לבניית אפליקציות בענן. בימנו מפתחי התוכנה משתמשים בטכנולוגיות ענן כגון Azure או AWS לצורך ארכיטקטורת התוכנה שלהם. קורס תכנות מומלץ חייב לכלול לימוד ותרגול נרחב של טכנולוגיות אלו, כולל התקנה והרצה של אפליקציות בענן אמיתי. 
8. בניית אפליקציות לסמארטפון. כאשר מתכנתים  אפליקציה לסמארטפון משתמשים בכל אותם כלים שסקרנו עד עתה. אבל חשוב שהקורס תכנות שתבחרו יכלול גם לימוד כלים לשימוש באלמנטים הספציפיים הכלולים רק בסמארטפון, כגון שימוש במצלמה, בספריית התמונות או במיקרופון. ניתן ללמוד זאת במסגרת קורס כמו Xamerin או Android dev. Tools. 
9. AngularJS או React - שום קורס תכנות טוב לא יהיה שלם מבלי ללמוד את אחת הטכנולוגיות הללו ומבלי שעשיתם פרויקט שלם הכולל אותן. מדובר בטכנולוגיות חדישות לבניית צד הלקוח של אתרי אינטרנט. אלו טכנולוגיית חליפיות ומספיק להכיר אחת מהן לעומק. 
 

נושאי תכנון שחייבים ללמוד בקורס תכנות הכי טוב 
מעבר ללימוד הנושאים הטכניים שפירטנו לעיל חשוב מאוד ללמוד ולתרגל נושאים תכנוניים. עבודתו של התוכניתן כוללת הרבה מאוד תכנון לצד התכנות. לכן חשוב להכיר שיטות תכנון תוכנה בצורה נרחבת. להלן עיקר השיטות שכדאי ללמוד בקורס תכנות: 
1. מבני נתונים - מדובר במבני התוכנה הבסיסיים ביותר הקיימים בכל תוכנה והאלגוריתמים לשמוש בהם.  נושא זה הינו אבן היסוד של הידע בתכנות שעל כל בוגר קורס תכנות הכי טוב להכיר מכיוון שהוא ישתמש בידע הזה על בסיס קבוע בעבודתו. 
2. Object Oriented - השיטת הנפוצה ביותר לתכנון תוכנה. שיטה המבוססת על איתור, הגדרה ומימוש של אובקטים. שפות תכנות רבות מממשות את היכולת להגדיר אוביקטים ולעבוד איתם. לכן שיטת התכנון Object Oriented נחשבת ככלי התכנוני החשוב והכוללני ביותר שכדאי ללמוד בקורס תכנות.  
3. Design Patterns - ארגז הכלים הסטנדרטי לתכנון מערכות תוכנה. כל מי ששואל את עצמו איפה כדאי ללמוד   קורס תכנות רצוי שיבדוק האם מלמדים נושא חשוב זה ובאיזה היקף. 
4. תכנון בסיסי נתונים - מעבר ללימוד שפת SQL לבנייה וטיפול בנתונים חשוב מאוד ללמוד טכניקות לחלוקת הנתונים לטבלאות וטכניקות לאיחזור הנתונים בצורה יעילה. שימוש נכון ב-SQL יכול להוות את ההבדל בין אתר או אפליקציה המגיבים במהירות לבין אתר איטי ומסורבל.  
5. UML - לימוד ה-Unified Modeling Language מתבצע במסגרת לימוד כלים לתיעוד סטנדרטי של התכנון. 
חשוב ללמוד נושא זה מכיוון שבפרויקטים רבים משתמשים בכלים אלו ובוגר קורס תכנות יידרש להכירם.  
6. UX/UI - קורס תכנון מומלץ יכיל את הלימוד של נושאי חווית המשתמש. אוסף הדרכים והשיטות לבניית חווית משתמש נכונה הינם חלק מהידע הבסיסי שכל בוגר חייב להכיר. רק לימוד ותרגול נושאים אלו בהנחיה של איש מקצוע וותיק יאפשר לבוגר השתלבות טובה בחברות הייטק ובפרויקטי תוכנה מודרניים. 
7. MVC - הינה תבנית נפוצה מאוד לחלוקת התוכנה לחלקים. התבנית ששמה המלא הוא Model–View–Controller היא תבנית שיש ללמוד ולתרגל בפרויקטי תוכנה מהותיים כדי להיות מסוגל להשתלב בעבודה בצורה מיטבית. 
8. שיטות פיתוח תוכנה בצוות. ניהול תהליך הפיתוח בצוות, בקרת תצורה, ניהול גרסאות, אינטגרציה וטיפול ב-Bugs מערכתיים הם רק חלק מהנושאים החשובים שיש להכיר ולתרגל בקורס תכנות הכי טוב. עבודתם של רוב התוכניתנים היא עבודת צוות. לכן חשוב מאוד להכיר את השיטות כגון Git ואת הכלים, כגון GitHub לעבודת צוות. 


 

תנאי הקבלה לקורס תכנות?
תנאי הקבלה לקורסי תכנות הכי טובים כוללים מבחן כניסה מותאם לקורס. מבחן הכניסה נותן מענה אוביקטיבי עד כמה אתם מתאימים למקצוע ומה סיכויי ההצלחה בקורס. קורס ללא אבחון כניסה הוא קורס בעייתי שעלול להיות שתלמדו ולבסוף לא תצליחו להינות מהעבודה במקצוע. 
בקורסי תכנות מומלצים השומרים על רמה נאותה, דורשים מהמועמדים בגרות במתמטיקה ובאנגלית.  בגרות ברמה של לפחות 3 יחידות ובציון של לפחות 75.  
מעבר לאבחון ולבגרות בקורס תכנות טוב יערכו לכם ראיון כניסה שיבחן את מידת התאמתכם למקצוע. תוכלו גם לקרוא כאן על איפה כדאי ללמוד קורס תכנות.
 
האם כדאי ללמוד קורס תכנות במכללות?
ניתן לומר בוודאות שמי שילמדו קורס תכנות מומלץ וטוב יזכו לעשות את הצעד החכם ביותר לקראת קריירה מוצלחת כתוכניתנים בתעשיית ההייטק. זו עשויה להיות ההשקעה הטובה ביותר בעתידכם המקצועי. 
 
האם הבוגרים מוצאים עבודה בהייטק?
בהחלט! יותר מ-95% מהבוגרים של קורס תכנות הכי טוב מדווחים על מציאת עבודה במקצוע. לפעמים עוד בזמן הקורס או בחודשים הסמוכים לסיומו. ואחרי הקורס איך בוגרי קורס הייטק שומרים על כושר ?
 
היכן עובדים בוגרי קורס תכנות? 
בחברות הייטק גדולות, בסטארטאפים - חברות הזנק, במחלקות ה-IT של חברות פיננסיות כגון בנקים וחברות ביטוח, במחלקות המיחשוב של משרדי ממשלה או עיריות ולפעמים כממציאים העובדים לבד או עם חברים על ההמצאה הבאה של עולם התוכנה. למאמר הרחבה בנושא היכנסו ל-מפתח תוכנה – תוכניתן, עבודה וקריירה בהיי טק.

 

זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד את הקורסים הכי טובים, מהמרצים הכי טובים ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית. לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו עכשיו: 03-6176666. אנו מאחלים לכם בהצלחה בבחירת הקורס הנכון!

  

ערוץ סלע ביוטיוב

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »