מה זה תכנות? כיצד כותבים תוכנית מחשב? אילו שפות תכנות קיימות? ההבדלים בין תוכנית לתוכנה; מה חייב תוכניתן מקצועי לדעת? מבני נתונים, אלגורתמים, בסיסי נתונים; אובייקטים; תבניות עיצוב; תכנות "לקוח" – Client; תכנות "שרת" – Server. רוצים ללמוד בקורס תכנות הכי טוב בארץ? השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

  

לימודי תכנות ב-קורס פיתוח תוכנה
הנושא הבסיסי ביותר בקורס פיתוח תוכנה הינו לימודי תכנות Software Programming. כפי שראינו במאמרים אחרים, לימודי שפת תכנות, Programming Language, הינה רק חלק קטן מהנושאים שמומלץ ללמוד בקורס פיתוח תוכנה. למרות השם הנפוץ של הקורס "קורס תכנות", מי שרוצה להיות מקצוען בתחום התכנות חייב לדעת מגוון נושאים רחב. כדי להצליח להשתלב בהייטק כתוכניתן מומלץ מאוד ללמוד נושאי תכנון, עיצוב, בדיקות תוכנה, אלגורתמים ועוד, שהם חלק חשוב מהעבודה היום-יומית של התוכניתן. מי שיסתפקו בלימוד שפת תכנות ו/או כלים לבניית אתרי ווב, לא יוכלו להתקדם בתחום ולבטח לא יוכלו להיות מתכנני מערכות בכירים.

 
סליחה והבהרה
במאמר זה לצורך הפשטות, אני ממש לא מדייק. המטרה היא להסביר את הדברים למי שאינם מכירים כלל את הנושא של תכנות. לכן אני מרשה לעצמי לחנטרש קצת ולהשתמש בהסברים שאינם מדויקים. הכל למען הבהירות ולא חלילה כדי להטעות. כמובן שמי שרוצה לדעת את הדברים לעומק ובצורה נכונה חייב ללמוד קורס תכנות מקצועי וטוב. אבל בינתיים, אני מתנצל בפני המקצוענים בכך שאני מפשט, מכליל ולא מדייק. אני מבטיח למי שילמד קורס תכנות שהוא יידע את הדברים בצורה מדויקת ונכונה.

 
מה זה תכנות וכיצד לומדים זאת ב-קורס פיתוח תוכנה?
תכנות, או בשמו המלא "תכנות מחשבים", Computer Programming, פירושו לתת למחשב הוראות מה לבצע. מחשבים בנויים כך שהם מקבלים הוראות מהתוכניתן כיצד לעבוד ומה לעשות. למרות שנדמה לנו שהמחשב שלנו יודע לעשות הרבה דברים (לדוגמא לגלוש באינטרנט, להראות לנו את הכתבה הזו, לבדוק הרשאות, לתת לנו לשחק משחקים וכד') בעצם את כל הדברים הללו הוא יודע כי תוכניתנים תכנתו תוכניות מחשב אשר עושות את כל הדברים הללו. לדוגמא, את הדפדפן שלכם, באמצעותו אתם קוראים כתבה זו, כתבו אלפי תוכניתנים לאורך הרבה מאוד שנים. כל אחד מהם הוסיף או תיקן תכונה או אופציה זו או אחרת של הדפדפן ובייחד הם יצרו את התוכית שאתם משתמשים בה כדי לגלוש באינטרנט (איזה מעניין זה שאלפי אנשים עבדו קשה כדי שאתם תוכלו לגלוש בדפדפן שלכם!). אז כדי שיהיה דפדפן צריך לתכנת אותו. בקורס פיתוח תוכנה לומדים לתכנת ובקורס תוכנה הכי טוב לומדים את כל הכלים כדי ליצור לדוגמא דפדפן.

  
אז כיצד עושים תכנות? מה זה אומר לתכנת?
לתכנת פירושו לכתוב מסמך האומר למחשב בדיוק מה לעשות. המסמך הזה נקרא "תוכנית מחשב", Computer Program. תוכנית מחשב הינה אומנם מסמך באנגלית, אבל זה מסמך הכתוב בצורה מאוד ספציפית ומיוחדת. המסמך בעצם כתוב בתבנית הנקראת "שפת תכנות", Programming Language. המסמך חייב להיות כתוב בדיוק על-פי התבנית הזו מכיוון שאחרת "המחשב" לא יבין אותו ולא יוכל לבצע אותו. לתכנת פירושו ללמוד בקורס פיתוח תוכנה כיצד כותבים מסמכים כאלו. מה בדיוק המבנה שלהם, מה המבנה של שפת המחשב אותה לומדים וכיצד גורמים למחשב "להריץ" את התוכנית שכתבנו.

 
מה זה שפת תכנות?
שפת תכנות, Programming Language, היא מאין אוסף של פקודות באנגלית, Programming Commands, אשר "המחשב" מסוגל להבין אותם ולבצע אותם. המחשב אינו מבין שפה טבעית, הוא מבין רק את הפקודות הספציפיות שהוגדרו לו להבין כחלק מהשפה אותה אנו לומדים בקורס תכנות. לדוגמא, אם נרצה להציג על גבי המסך את ההודעה הבאנלית: "שלום חברים", לא נוכל לכתוב בתוכנית שלנו ("שלום חבריםDisplay ("! אם נכתוב זאת בתוכנית שלנו וננסה להריץ אץ זה – המחשב יתלונן ובצדק שהוא לא מכיר את ההוראה Display. אמרנו גולם נכון? אז מה כן יעבוד? אם אנו כותבים את התוכנית שלנו בשפת התכנות Java (לא אין קשר ישיר לאי Java באינדונזיה, אבל אם תלמדו Java יהיה נחמד לחשוב על האי האקזוטי הזה) ונכתוב משהוא כמו
;("שלום חברים System.out.println(" אזי יש סיכוי שזה יעבוד. מדוע? מכיוון שבשפת התכנות Java הפקודה println היא "פקודה" מוכרת רשמית והמחשב יודע מה לעשות איתה.

 

איזו שפת תכנות הכי טוב ללמוד ב-קורס תכנות?
אחת השאלות היותר נפוצות שאני נתקל בהן ממועמדים הינה – למה אצלכם לא מלמדים שפת X או שפת Y ? באיזו שפת תכנות יותר קל למצוא עבודה בסיום הקורס ב- Java או ב- #C? אז מעט מידע, על פי הויקיפדיה יש כיום בעולם יותר מ-700 שפות תכנות ויותר מ-40 שפות תכנות בשימוש נרחב.

 
אז איזו שפה הכי טוב ללמוד?
כמעט ולא משנה. ראשית, כבר לפני 30 שנה הוכח שכל שפות התכנות הפורמליות הינן שקולות בכוחן לשפה מאוד פשוטה הנקראת Turing Machine. כל מי שיומר לכם בשפה זו וזו לא ניתן לעשות מה שכן ניתן בשפה אחרת – תיידעו שהוא די מקשקש. בכל שפה ניתן לעשות הכל! זה רק עניין של מקצוענות ויכולת להשתמש בשפה ובספריות שלה בצורה נכונה.

 
ומה לגבי מציאת עבודה? איזו שפה הכי כדאי ללמוד?
שוב זה כמעט לא משנה. בהרבה מקומות עבודה עובדים במגוון שפות תכנות. ולבסוף, רוב השפות המודרניות הן מאוד דומות. מקומות עבודה מתקדמים יודעים שאין כמעט חשיבות אם אתה יודע Java או #C. מה שחשוב זה שאתה מכיר את יסודות התכנות בצורה טובה ויודע ליישם אותם בעבודתך כתוכניתן. הרבה יותר חשוב לדעת כיצד לתכנן, כיצד לתרגם תכנון לתוכנית בצורה יעילה, להכיר מבני נתונים נפוצים ומתקדמים ולדעת להשתמש בתבניות עיצוב Design Patterns, מאשר להכיר עוד אופציה או פקודה של Java או של #C.

 

כיצד כותבים תוכנית מחשב?
כדי לכתוב תוכנית מחשב ניתן להשתמש במעבד תמלילים כגון Ms-World או ב-Notepad אבל הרבה יותר מקובל לכתוב את התוכנית באמצעות תוכנה מיוחדת העוזרת לנו לכתוב את התוכנית ולייצר ממנה תוכנה להרצה. תוכנות אלו נקראת סביבת פיתוח מוכללת, IDE – Integrated Development Environment. ה-IDE עוזר בכך שהוא עוטף את התוכנית שלנו בהרבה תבניות ההופכות אותה לברת ריצה או התחברות לצורך עבודה. ה-IDE, גם כולל סייען, Intelisense, אשר עוזר בכתיבה עצמה על-ידי כך שתוך כדי כתיבה הוא משלים לנו, או מראה לנו כיצד ניתן להשלים או מראה שגיאות.

 

אז ללמוד שפת תכנות זה ללמוד להיות תוכניתן?
לא! למוד שפת תכנות זה רק חלק מלהיות תוכניתן. זה אומנם החלק הבסיסי ביותר, אבל שפת התכנות היא רק כלי. מבלי שנלמד כיצד נכון להשתמש בכלי הזה – לא נוכל לייצר תוכנה מקצועית ולבטח לא נוכל לעבוד בהייטק. בדיוק כפי שלדעת להשתמש בפטיש ואזמל לא הופך אותנו לנגרים ולבטח לא למעצבי רהיטים כך גם לדעת שפת תכנות אחת או יותר לבד לא מספיק. בקורס פיתוח תוכנה חייבים ללמוד הרבה יותר כדי להיות מקצוען. להלן כמה מהנושאים החשובים שהם חלק מלימודי שפת התכנות בקורס פיתוח תוכנה מומלץ.

 

ללמוד מבני נתונים בסיסיים ומתקדמים
אחד הדברים החשובים שתוכניות מחשב עושות זה לנהל נתונים בזיכרון המחשב. כדי לנהל את הנתונים ביעילות צריך להשתמש במבני נתונים, Data Structures, ייעודיים לבעיה איתה מתמודדים. ישנם מבני נתונים בסיסיים אשר לומדים כמעט בכל קורס תכנות, מבני נתונים כגון מערך, Array או רשימה, List. וישנם מבני נתונים מורכבים יותר כגון רשימה דו כיוונית, עצים, Trees ועצי חיפוש Search Trees, מחסנית (לקוראינו הפציפיסטים – לא משתמשים ברובים בקורס תכנות), Stack, טורי עדיפויות Priority Queues, ועוד מבנים כאלו ואחרים. אין ספק שכל תוכניתן מקצועי חייב להכיר מבני נתונים אלו וחייב לדעת כיצד להשתמש בהם בעבודתו השוטפת.

 

ללמוד ב-קורס תכנות ספריות העוטפות את שפת התכנות
לכל שפת תכנות שתלמדו ישנן ספריות תוכנה רבות שהן חלק מה"סביבה" של השפה. חשוב מאוד ללמוד ספריות אלו. מדוע? לדוגמא בהקשר של מבני הנתונים, אין צורך לבנות אותם בעצמנו. לאחר שלמדנו על המבנה עצמו, למה הוא משמש, כיצד הוא עובד וכד', ניתן להשתמש במבנה הקיים בספרייה. לא להמציא את הגלגל – ללמוד מה זה וכיצד להשתמש בו. חשוב בקורס תכנות ללמוד כיצד לא לכתוב תוכנה! כלומר כיצד להשתמש בקומפוננטות קיימות למימוש התכנון שלנו. הדוגמא הטובה ביותר היא ספריית Don Net הקשורה ללימודי #C או Java Class Library (JCL), הקשורה לשפת התכנות Java.

 

אלגוריתמים – הלב של התוכנית
כל תוכנית מחשב המבצעת דברים משמעותיים, צריך לתכנן כיצד היא תעבוד. התכנון הוא מאין כתיבה של התוכנית בשפה טבעית, שפת בני אדם. מקובל לקרוא לתכנות הזה אלגוריתם, Algorithm. חשוב ללמוד את הרעיון שבתכנון אלגוריתם לפני שניגשים לקידודו בשפת התכנות. אם האלגוריתם טוב, רוב הסיכויים שהתוכנית תעבוד נכון. 5ם האלגוריתם גרוע – לא יעזור קידוד מעולה – התוכנית תהיה גרועה. כמו לגבי מבני נתונים, גם לגבי אלגוריתמים, לא צריך להמציא את הגלגל. ישנם אלגוריתמים רבים לפתרון בעיות נפוצות בתחום התוכנה. בעצם כמעט בכל בעיה שתתקלו בעתידכם המקצועי, סביר שתוכניתן אחר נתקל בה בעבר. בקורס תכנות מומלץ ללמוד את האלגוריתמים הנפוצים ביותר. יש בינהם מתוחכמים מאוד וחשוב שתכירו ותיידעו להשתמש בהם.

 

בסיסי נתונים ושפת SQL
בסיסי נתונים (לעיתים הם נקראים מסדי נותנים), Data Bases, הם תוכנות מיוחדות לשמירת כמויות נתונים גדולות בצורה מסודרת על גבי דיסקים. הרעיון הוא שכאשר אנו צריכים לשמור מאגר של נתונים כגון מאגר האזרחים במדינה, או מאגר העובדים בחברה אנו צריכים מערכת שתקל עלינו לשמור ובייחוד לשלוף את הנתונים במהירות. במקום שכל תוכניתן יבנה לעצמו מערכת שכזו, מאוד מקובל שמשתמשים במערכות מוכנות כאלו. לדוגמא, מערכת Microsoft SQL-Server, Oracle או Ms-Access, הן כולן דוגמאות למערכות מסוג זה. לגבי מערכות אלו, ישנה שפה מיוחדת שהיא לא שפת תכנות ממש, היא יותר שפת טיפול בנתונים. מדובר בשפת SQL. בקורס תכנות יש ללמוד מה זה בסיסי נתונים, אילו סוגים קיימים וכיצד מתכננים בסיס נתונים כך שיתאים לפתרון הבעיה שלנו. במקביל יש ללמוד כיצד בעזרת SQL אנו יכולים לבנות בסיסי נתונים, לשמור בו נתונים ולשחזר אותם.

   

קורס תכנות במכללת סלע

מכללת סלע מציעה קורס תכנות מומלץ, מקצועי והמקיף ביותר בארץ. לגבי העלות של קורס תכנות תוכלו לקרוא על קורס תכנות - מחיר, כמה באמת עולה קורס תכנות? מכללת סלע ממוקמת על צומת תחבורה ראשית. מי שמעוניין בקורס תכנות במרכז, בקורס תכנות בתל-אביב, בקורס תכנות בדרום, בקורס תכנות בצפון או בקורס תכנות ברמת גן. ימצא שמכללת סלע ממוקמת במרחק 10 דקות הליכה מתחנת רכב בני ברק ו-5 דקות הליכה מכ-15 תחנות של קווי אוטובוסים.

 

זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד מקורסי ההייטק המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד את הקורסים הכי טובים, עם המרצים הכי טובים ולקבל הסמכה יוקרתית של מכללת סלע. לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית התקשרו עכשיו: 03-6176666. אנו מאחלים לכם בהצלחה בבחירת הקורס הנכון!

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »