לימודים ב-קורס QA לשנת 2021; תוכנית הלימודים ל-2021 ב-קורס ISTQB; תיאור תמציתי ללומדים קורס בודק תוכנה, בודק מוסמך-CTFL. 
רוצים הצעת מחיר ל-קורס QA מומלץ? השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

© העמותה הישראלית להסמכת בודקי תוכנה – מאמר זה מכיל קטעים שהועתקו ברשות מהתוכנית הרשמית של העמותה בשפה העברית (מהדורה עברית 2021.01). המאמר נכון ליום פרסומו והוא דן בעדכון החדש לשנת 2021. לבחינת עדכניות המאמר יש לפנות לאתר ITCB במרשתת.

 

בודק מוסמך – Foundation Level CTFL
קורס-ISTQBכשאנו מתעניינים ללמוד קורס QA עולה השאלה – איזו תעודה מקבלים בסוף הקורס. אז מעבר לתעודה של המכללה בה לומדים ומעבר להסמכה רשמית של מדינת ישראל כבודק תוכנה מקצועי, ישנה ההסמכה הבינלאומית של ISTQB. ההסמכה נקראת "בודק מוסמך – רמה בסיסית". ובאנגלית בשמה המלא: Certified Tester Foundation Level. אך היא ידועה יותר בקיצור – CTFL. מדובר בהסמכה מטעם ארגון הגג העולמי של בודקי התוכנה ה-ISTQB. זו הסמכה התקפה ביותר מ-70 מדינות בהם ארגון הגג מיוצג. כדי לקבל הסמכה ותעודה בינלאומית זו, יש לעבור את מבחן ההסמכה לרמה הבסיסית.  כאן ניתן לקרוא לגבי מחיר קורס QA והעלות האמיתי.

 
לומדים ב-קורס QA לקראת מבחן ההסמכה של ISTQB
מבחן ההסמכה של ISTQB נערך במכללה מוסמכת שלך ITCB (הסניף הישראלי של ISTQB). הרישום למבחן יכול להיעשות ישירות אצל מזכירות הארגון (בטופס מכוון) או דרך המכללה בה למדתם קורס QA. המבחן הוא מבחן עם שאלות סגורות (אמריקאי), נמשך מספר שעות ויש לקבל ציון עובר כדי לקבל תעודה. שפת המבחן בארץ היא עברית, אנגלית או רוסית. לבעלי מוגבלויות ניתן לקבל עזרה והארכת זמן בהתאם לכללים של ITCB.

 

זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית.
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

הסילבוס – תוכנית הלימודים לרמה הבסיסית ל-2021 של ISTQB
תוכנית הלימודים נקראת "בודק מוסמך - תוכנית לימודים לרמת הבסיס". התוכנית (הסילבוס) השלמה כוללת 91 עמודים. המטרה של מסמך זה לפשט ולהציג בקצרה את הגרסה העדכנית ל-2021 של הסילבוס. מסמך זה הינו רק "טעימה" קצרה לצורכי התרשמות. רק מסמך השלם והמקורי מהווים את התוכנית המלאה שיש ללמוד לקראת המבחן. אבל עדיין אנו חושבים שטעימה זו חשובה מכיוון שהיא יכולה לתת תמונה כוללת מהירה לקראת מה יש ללמוד. מדי כמה שנים ארגון ITCB מפרסם עדכון לתוכנית. מאמר זה דן בעדכון החדש ביותר לשנת 2021.

 
עקרונות תוכנית הלימודים
תוכנית הלימודים נחלקת ל-6 פרקים עקרים אותם נסקור בהמשך. לכל פרק יש אוסף מושגים הקשורים בפרק אותם יש ללמוד ולהכיר. אם אתם מרגישים שאתם שולטים במושגים אלו – אתם ככל הנראה תצליחו במבחן ההסמכה. כל נושא בתוכנית אמור להילמד בקורס QA באחת מ-3 רמות: K1 – לזכור; K2 – להבין; K3 – ליישם. בגדול ניתן לומר שהרמה הראשונה פירושה פשוט לדעת לחזור על הנושא, הרמה הבינונית דורשת להיות מסוגל לבצע החלטות איכותיות לגבי הנושא, להסביר ולהכיר יתרונות וחסרונות והרמה השלישית והגבוהה ביותר פירושה יכולת ממשית לעבוד עם הנושא ולהשתמש בו בחיי העבודה היום-יומיים. עכשיו ניגש לפרקים עצמם.

 

יסודות בדיקות התוכנה – מושגים
קורס-QA-ISTQBכיסוי (coverage), ניפוי באגים (debugging), פגם (defect), שגיאה (error), כשל (failure), איכות (quality), אבטחת איכות (quality assurance), שורש הבעיה (root cause), ניתוח בדיקות (test analysis), בסיס בדיקות (test basis), מקרה בדיקה (test case), השלמת הבדיקות (test completion), מצב בדיקה (test condition), בקרת בדיקות (test control), נתוני בדיקות (test data), עיצוב בדיקות (test design), ביצוע בדיקות (test execution), לוח זמנים לביצוע הבדיקות (test execution schedule), יישום מערך בדיקות (test implementation), ניטור בדיקות (test monitoring), מושא הבדיקות (test object), מטרת הבדיקות (test objective), אורקל הבדיקות (test oracle), תכנון בדיקות (test planning), הליך בדיקה (test procedure), סדרת בדיקות (test suite), בדיקות (testing), מכלול מרכיבי הבדיקות (בּוֹדְקָה-testware), נֶעֱקָבוּת (traceability), תיקוף (validation), אימות (verification)

 
יסודות בדיקות התוכנה ב-לימודי QA
פרק זה בא ללמד מה זה בדיקות תוכנה, למה צריך בדיקות תוכנה? התפקיד של בדיקות התוכנה וכיצד הבדיקות משתלבות בפרויקט פיתוח התוכנה. המטרה היא להכיר את התחום בגדול ולהבין את מושגי היסוד שלו. לומדים על התהליך של הבדיקות, על הפסיכולוגיה העומדת מאחורי הבדיקות ועל התרומה של הבדיקות להצלחת הפרויקט. חלק חשוב בפרק זה הינו "שבעת עקרונות הבדיקה". עקרונות אלו הינם תמצית העבודה בתחום בדיקות תוכנה. בפרק זה לומדים על התהליכים הכרוכים בביצוע הבדיקות. יש ללמוד ולהבין כיצד תהליכים אלו משתלבים בתהליך הכולל של פיתוח התוכנה. ולומדים על התוצרים השונים של הבדיקות, כיצד הם נקראים וכיצד הם צריכים להיראות.

 

בדיקות לאורך מחזור חיי תוכנה – מושגים
בדיקות קבלה (acceptance testing), בדיקות אלפא (alpha testing) בדיקות ביתא (beta testing), מוצר מדף (commercial off-the-shelf (COTS)), בדיקות אינטגרציית רכיבים (component integration testing), בדיקות רכיבים (component testing), בדיקות אימות (confirmation testing), בדיקות קבלה חוזיות (contractual acceptance testing), בדיקות פונקציונליות (functional testing), ניתוח השפעה (impact analysis), בדיקות אינטגרציה (integration testing), בדיקות תחזוקה (maintenance testing), בדיקות לא פונקציונליות (non-functional testing), בדיקות קבלה תפעוליות (operational acceptance testing), בדיקות נסיגה (regression testing), בדיקות קבלה רגולטוריות (regulatory acceptance testing), מודל פיתוח סדרתי (sequential development model), בדיקות אינטגרציית מערכת (system integration testing), בדיקות מערכת (system testing), בסיס בדיקות (test basis), מקרה בדיקה (test case), סביבת בדיקות (test environment), רמת בדיקה (test level), מושא הבדיקות (test object), מטרת הבדיקות (test objective), סוג הבדיקה (test type), בדיקות קבלה ע"י משתמש (user acceptance testing), בדיקות קופסה לבנה (white-box testing)

 
בדיקות לאורך מחזור חיי תוכנה ב-לימודי QA
בפרק זה נכנסים לעובי הקורה של תכנון וביצוע הבדיקות במקביל לתהליך פיתוח תוכנה. מתחילים בללמוד הנדסת תוכנה – דהינו הדרכים ההנדסיות לפתח תוכנה. ישנן מתודולוגיות רבות לפיתוח תוכנה (תקראו כאן על Agile ו- DevOps בהקשר של קורס בודק תוכנה). בפרק זה אמורים ללמוד עליהן תוך הבנה כיצד תהליך בדיקות התוכנה משתלב בהן בצורה הנדסית מסודרת. בפרק זה אמורים ללמוד על סוגי הבדיקות השונות וכיצד להתאימן לשלב הנכון בפיתוח התוכנה כדי לקבל את מקסימום התפוקה מהבדיקות. בפרק זה לומדים לעומק את המשמעות, התפקיד והאתגרים של סוגי הבדיקות השונים וכיצד מבצעים אותן.

 

אל תוותרו - היכנסו כבר היום לעולם בדיקות התוכנה בהייטק!
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

בדיקות סטטיות – מושגים
Static-QA-Toolsסקירה אד-הוק (ad hoc reviewing), סקירה מבוססת רשימות ביקורת (checklist-based reviewing), בדיקות דינמיות (dynamic testing), סקירה פורמלית (רשמית; formal review), סקירה לא פורמלית (לא פורמלית; informal review), ביקורת (inspection), קריאה מבוססת נקודת מבט (perspective-based reading), סקירה (review), סקירה מבוססת תפקיד (role-based review), סקירה מבוססת תרחיש (scenario-based review), ניתוח סטטי (static analysis), בדיקות סטטיות (static testing), סקירה טכנית (technical review), דיון מודרך (walkthrough)

 
בדיקות סטטיות ב-לימודי QA
בדיקות סטטיות הינן סוג של בדיקות מתקדמות אשר אינן מריצות את התוכנה. בדיקות סטטיות סורקות את התוכנה או המסמכים הקשורים אליה ויוצרות דוחות סטטיסטיים או מסמכי עמדה. המטרה של הבדיקות הסטטיות היא לגלות כשלים, בעיות פוטנציאליות או כדי לבדוק התאמה לבדיקות הדינמיות. הבדיקות הסטטיות הינן תוספת חשובה למערך היכולות של בודק התוכנה וחשוב ללמוד כיצד לבצע אותן וכיצד להשתמש בהן נכון. לומדים טכניקות שונות לביצוע בדיקות סטטיות כגון סקירת מסמכים, דיונים וכד' וכיצד להשתמש בהם לגילוי באגים בתכנון ובתכנות.

 
טכניקות בדיקה – מושגים
טכניקת בדיקה מסוג קופסה שחורה (black-box test technique), ניתוח ערכי גבול (boundary value analysis), בדיקות מבוססות רשימות ביקורת (checklist-based testing), כיסוי (coverage), כיסוי החלטות (decision coverage), בדיקות טבלת החלטה (decision table testing), ניחוש שגיאות (error guessing), מחלקות שקילות (equivalence partitioning), טכניקת בדיקה מבוססת ניסיון (experience-based test technique), בדיקות חוקרות (exploratory testing), בדיקות הֶחְלֵף מצבים (state transition testing), כיסוי משפטים (statement coverage), טכניקת בדיקה (test technique), בדיקות מקרי שימוש (use case testing), טכניקת בדיקה מסוג קופסה לבנה (white-box test technique)

 
טכניקות בדיקה ב-לימודי QA
ישנן טכניקות שונות של בדיקות ובפרק זה לומדים עליהן. המטרה להכיר את הטכניקות, לאיזה סוג בדיקה הן מתאימות. ללמוד את העוצמות והחולשות של כל טכניקה. בפרק זה חשוב מאוד שהסטודנטים יתנסו בעצמם בפרויקט מעשי לבצע את הטכניקות השונות. הטכניקות המרכזיות הן כמובן בדיקות קופסה שחורה ובדיקות קופסה לבנה. אך ישנן טכניקות בדיקת תוכנה אחרות שחשוב ללמוד בקורס בודק תוכנה. ככל שבוגר הקורס יכיר טכניקות רבות יותר ובייחוד ככל שבוגר הקורס יידע להתאים את הטכניקה לבדיקה הנדרשת, כך הוא יהיה בודק תוכנה מוצלח יותר.

 
ניהול בדיקות – מושגים
ניהול תצורה (configuration management), ניהול פגמים (defect management), קריטריון כניסה (entry criteria), קריטריון יציאה (exit criteria), סיכון מוצר (product risk), סיכון פרויקט (project risk), סיכון (risk), רמת סיכון (risk level), בדיקות מבוססות סיכונים (risk-based testing), גישה לבדיקות (test approach), בקרת בדיקות (test control), אומדן בדיקות (test estimation), מנהל בדיקות (test manager), ניטור בדיקות (test monitoring), תוכנית בדיקות (test plan), תכנון בדיקות (test planning), דו"ח התקדמות בדיקות (test progress report), אסטרטגית בדיקות (test strategy), דו"ח סיכום בדיקות (test summary report), בודק (tester)

 
ניהול בדיקות ב-לימודי QA
בפרק זה לומדים על הדינמיקה של תהליך הבדיקות. ניהול הבדיקות הכוונה היא ללמוד על הדברים שמסביב לבדיקות עצמן. כלומר ללמוד כיצד לטפל בבאגים שמצאנו. ללמוד על השילוב הנכון של בדיקות התוכנה בתהליך פיתוח התוכנה. ללמוד כיצד לבנות תוכנית בדיקות ולהיצמד אליה. המטרה היא שבודק התוכנה יבין כיצד עליו לנהל את התהליך של תכנון-ביצוע-תיעוד-דיווח-מעקב אחרי הבדיקות. מדובר בפרק הכולל צדדים פוליטיים ופסיכולוגיים ולא רק נושאים טכניים וטכנולוגיים כמו הפרקים הקודמים.

 
ניהול בדיקות וחשיבותו בעיניי ISTQB
ISTQB-TEST.ארגון ISTQB רואה בנושא ניהול הבדיקות נושא חשוב. מדוע? משני סיבות:
בראש וראשונה - תחום בדיקות תוכנה הינו תחום חדש יחסית. לכן עליו לכבוש לעצמו את המקום הנכון בסדרי העדיפויות של הארגון. למרות שלהנהלה הבכירה ברורה לחלוטין החשיבות של תהליך הבדיקות. למרות שלהנהלה הבכירה ברור שהוצאת מוצר פגום, ולו במעט, לשוק עלולה להיות הרת אסון, לא כך הדבר ברמת ראשי הפרויקטים ולבטח לא ברמת ראשי הצוותים. לכן יש חשיבות להתנהלות נכונה של בודקי התוכנה בתוך צוותי הפיתוח.
בנוסף, קיימת הפסיכולוגיה האנושית הכללית אשר נוטה לראות בביקורת דבר בעייתי שיש להרחיקו עד כמה שניתן. איש אינו אוהב ביקורת. אפילו אלו שטוענים שביקורת היא דבר חשוב, אינם אוהבים לשמוע אותה ולבטח לא כאשר היא ביקורת על איכות העבודה שלהם. לכן בודק התוכנה נמצא בקונפליקט מתמיד בין הרצון לחשוף ולפרסם כמה שיותר בעיות בתוכנה הנבדקת לבין חוסר הרצון של המערכת לשמוע על הבעיות. חשוב מאוד ללמוד בקורס בודק תוכנה כיצד להתמודד עם קונפליקט זה בצורה מסודרת ונכונה.

 

כלים תומכי בדיקות – מושגים
בדיקות מונחות נתונים (data-driven testing), בדיקות מונחות מילות מפתח (keyword-driving testing), כלי לבדיקות ביצועים (performance testing tool), אוטומציה של בדיקות (test automation), כלי לביצוע בדיקות (test execution tool), כלי לניהול בדיקות (test management tool)

 
כלים תומכי בדיקות ב-לימודי QA
פרק זה הינו פרק די פתוח לפרשנות של מכללות המלמדות קורס בודק תוכנה. הכוונה היא שהתלמידים בקורס יכירו את סוגי הכלים הקיימים לביצוע בדיקות, יתרגלו חלק מהם וילמדו את העקרונות המנחים כלים אלו. היות וקיימת קשת רחבה מאוד של כלי בדיקה לא ניתן כמובן במסגרת קורס QA ללמוד על כולם. אבל חשוב לדעת מה יש, לראות אולי הדגמה של כל סוגי הכלים וכאמור לתרגל שימוש בשנים-שלושה כלים.

רוצים הצעת מחיר ל-לימודי QA הכי טובים בארץ השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666 - זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל תעודה יוקרתית! לקריאת ראיון עם בוגר קורס QA

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »