מה זה פיתוח תוכנה אג'יל (Agile)? מה הן בדיקות תוכנה אג'יליות? מה מומלץ ללמוד בקורס QA כדי לעבוד בסביבה אג'ילית? 

  

פיתוח תוכנה אג'ילי (Agile) למתעניין בקורס QA 
קורס-QA-AGILEעולמנו הולך והופך ליותר ויותר דינמי. כך גם צוותי פיתוח תוכנה וצוותי בדיקות תוכנה צריכים להתמודד עם מצבי שינוי תמידיים לדרישות מהתוכנה. המצב בעבר בו אנשי תוכנה היו מקבלים אפיון סגור, עובדים עליו מספר שנים ואז משחררים את התוכנה השתנה מין הקצה לקצה. בימינו מתמודדים עם מצב בו הדרישות מהתוכנה משתנות מדי כמה שבועות. לכן נוצר צורך במתודולוגיית פיתוח אשר תתמודד נכון עם השינויים התכופים הללו. טכנולוגיית ה-Agile מבוססת על תכנון מותאם (Adaptive Planning), שחרור גרסה מוקדם (Early Release) ו-שיפור מתמיד (Continuous Improvement ).

 

כיצד תהליך ה-Agile פועל?
בתהליך ה-Agile מחלקים את פיתוח התוכנה ליחידות עבודה קטנות ואינקרמנטליות אשר ניתן לבצע בהן פיתוח עצמאי ואף ניתן לשגרם למשתמש כגרסאות להתרשמות. יחידות אלו נקראות "מרוצים" – Sprints. ספרינט כזה נמשך בין שבוע ל-4 שבועות לכל היותר. בכל ספרינט מעורבים כלל תהליכי הפיתוח והמטרה היא להגיע לגרסה עם מינימום באגים.

 

מדוע מתודולוגיית ה-Agile מהווה אתגר לבודקי התוכנה?
באופן טבעי בודקי תוכנה מעדיפים לבדוק תוכנה שלמה המכילה את כלל המרכיבים שהתוכנה צריכה להכיל. כאמור במתודולוגיה ה-Agile אנו נדרשים לבצע בדיקות לחבילות תוכנה קטנות אשר בדרך כלל רחוקות מלהכיל את כלל הפונקציונליות של הפרויקט. האתגר הוא לפתח שיטת בדיקות המתאימה את עצמה לתהליכי ה-Agile.

 

מה מומלץ ללמוד בקורס QA ?
קורס-QA-מומלץ-AGILEכדי להיות בודק תוכנה המוכן לעבודה בסיבת Agile, בקורס QA מומלץ ללמוד את השיטות לתכנון מערכי בדיקות עבור ספרינטים וחבילות תוכנה של Agile. צריך ללמוד מה כולל ספרינט, כיצד הוא מוגדר ומה הכלים שיכולים לעזור לבודק התוכנה לעבוד בהתאם לשיטת ה-Agile. כאשר מחיר קורס QA אינו זניח - מומלץ ללמוד הן תכנון בדיקות והן כלים לביצוע בדיקות בסביבה אג'ילית.

 

ללמוד בקורס בודק תוכנה קישורי עבודה בינאישיים
בודק התוכנה בסביבת Agile נדרש ליכולת עבודה בסביבה משתנה ומהירה הכוללת תקשורת בינאישית מאד גבוהה. בסביבה שהיא Agile הגבולות בין בעלי התפקידים עלולים לעיתים להיות מעורפלים, אך יחד עם זאת כל בעל תפקיד ישמור על צביון תפקידו ויביא ערך מוסף לייצור המערכת.

 


קורס QA בדגש על היחסים הבין צוותיים
יש להכיר את בעלי התפקיד ותחומי האחריות, ולנתח את תפקידם בעולם ה-Agile .הכוונה לעבודה משותפת בכלל ולעבודה בצוותים הומוגניים בפרט. עולם ה-Agile נתפס לעיתים כעולם כאוטי, למרות שאין זה כך, כיוון שעיקרי ה-Agile מכוונים לתהליכים מכוונים תקשורת בינאישית, צמודה יותר, אחריות לייצור מעגלי פיתוח מוגדרים מראש ובקצב אחיד והרמוניה של בעלי התפקידים בפרויקט.

 

בקורס QA מומלץ ללמוד כלים העוזרים לביצוע העבודה
בקורס בודק תוכנה מומלץ, יש ללמוד סט של קישורים ויכולות נוספים הנדרשים מהבודק בסביבה אג'ילית, כגון: הבנה ויכולות קידוד (לצורך בנייה של האוטומציה ו/או בניית כלים המסייעים לבדיקות כגון סימולטורים, וכן יכולת כתיבה והפעלת סקריפטים בשפות סקריפט כגון: Bash, Perl ), הבנה טכנולוגית מעמיקה בסביבות הפיתוח של המוצר – כיוון שחלקי התוכנה המועברים לבדיקה ראשוניים יותר ואינם בשלים כמוצר ממש. היכנסו לקרוא על יתר הדברים שכדאי ללמוד בקורס QA.

 
קורס בודק תוכנה ו- Agile Testing
Agile כאמור הינו סידרה של מתודולוגיות ושיטות עבודה מוגדרות ומסודרות עם קשר ישיר ל-QA העוסק בתהליכים ובשיפור מתמיד של מעגל החיים של פרויקט, מוצר, פיתוח מערכת וכו'. ישנו Agile Testing או ישנם בעלי תפקיד של Testing בעולם ה-Agile, ואף נכתבו על כך ספרים (כדוגמת הספר של ליסה קריספין), ישנן שיטות Testing אג'יליות כגון: Exploratory Testing ו-Heuristic Testing המתחברות גם הן לעולם ה-Agile אך מוסיפות ערך למקצוע בדיקות התוכנה בסביבות אג'יליות.

 

מה מיוחד ב-Agile QA לעומת QA באופן רגיל?
כאשר עובדים עם מתודולוגיית ה-Agile יש מעט מאוד מסמכי הגדרת תוכנה או שהם מוכנים באופן חלקי. בהתייחסות ל-QA הקונבנציונלי, מדובר במצב מאתגר מאוד. עולם ה-QA מבוסס על בדיקת התוכנה מול הגדרות ברורות וסגורות במסמכי אפיון. אבל בסביבה האג'ילית, ישנן שיטות Testing אג'יליות שבסיסן מחייב ידע מקצועי גבוהה יותר של הבודקים ויכולת אישית טובה יותר בזמן הבדיקות, הבאה לידי ביטוי בהפעלת הטכניקות לבדיקה ו/או לייעול כמות מקרי הבדיקה.

 
לאילו פרויקטים מתודולוגיה זו מומלצת?
המתודולוגיה מתאימה למי שמטרתם להתמקד בייעול וייצור מהיר יותר של התוכנה על-פני פעילות עפ"י תהליכים מסורתיים הדורשים מסמכים ותיעוד מלא. המחויבות הינה של כל הגופים השייכים למעגל פיתוח המערכות והסינרגיה ביניהם הינה הכרחית. חשוב להבין כי זוהי שיטה וצורת עבודה לא מסורתית, והאחריות בהפעלתה היא רבה, כיוון שהיא מכוונת לזריזות ולהומוגניות בין בעלי התפקידים.

 

עד כמה נפוצה מתודולוגיה זו בעולם? ובארץ?
קורס-בודק-תוכנה-בעולםרוב חברות הסטארטאפ ורוב חברות ההייטק עובדות היום בשיטת ה-Agile. ומספרם הולך וגדל בכל שנה, כמות ההצלחות של פרויקטים המבוססים טכנולוגית ה-Agile הולך וגדל. כפועל יוצא מכך אנו רואים פעילות של Agile QA הן בגופים גדולים והן בחברות סטארטאפ. לבוגרי קורס QA שילמדו ויידעו Agile צפוי ביקוש ער בשוק העבודה.

 

האם פרויקט פיתוח המפותח באופן רגיל (לא ב-Agile) ניתן לבצע לו QA בצורת Agile?
בהחלט ואף רצוי מאוד. בדיקות תוכנה בשיטת Agile פירושן בין היתר בדיקות המדווחות על באגים בשלבים מוקדמים יותר של הפיתוח. ידוע שככל שניתן לגלות את הבאגים בשלב מוקדם יותר, המחיר של התיקון נמוך יותר.

 

מה מומלץ ללמוד בקורס QA כדי לשלוט ב-Agile
ארגון ISTQB רואה את עניין ההכשרות והידע האג'ילי כחלק משלים לקורס QA הבסיסי. בודק בסביבה אג'ילית הינו בראש ובראשונה בודק ועליו להכיר ולדעת שיטות וטכניקות בדיקה. ISTQB מציע הסמכה בינלאומית רשמית הנקראת (CAT (Certified Agile Testing. ניתן ללמוד במכללת סלע לקראת הסמכה זו ולבצע את מבחן ההסמכה במכללה.

 

האם מומלץ ללמוד Agile בקורס בודק תוכנה?
עולם בדיקות התוכנה מתפתח לכיוונים חדשים והדרישה לאנשי Agile מעולים גוברת מדי יום. היוקרתיות של בעלי תפקידים בתחום הולכת ומתגבשת. בשנים האחרונות הצטרפה מתודולוגיית DevOps כמתודולוגיה משלימה ומכילה את ה-Agile. לכן מומלץ ללמוד בקורס בודק תוכנה גם Agile וגם DevOps.

 

זו ההזדמנות שלכם - התקשרו עכשיו ל: 03-6176666 או השאירו פרטים והצטרפו לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר ולקבל הסמכה בינלאומית יוקרתית. אנו מאחלים לכם בהצלחה בבחירת הקורס הנכון!

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »