הטכנולוגיות החמות ביותר שיש ללמוד ב-קורס Full Stack בצד הלקוח. הכלים לבניית ממשקים ואתרים שאתה חייב לדעת בשנת 2021 כדי להיות מפתח Full Stack. המלצות איפה ללמוד Full Stack ומה חשוב לבדוק לפני שנרשמים ללימודי פיתוח תוכנה. הקורס הטוב ביותר ל-Full Stack עומד להתחיל, אל תפספסו! השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

   

מחפשים לימודי Full Stack? רוצים לדעת מה זה מפתח Full Stack?

אם הגעתם למאמר זה ככל הנראה שאתם מעוניינים בלימודי Full Stack. קורס Full Stack מלמד את שלל שפות התכנות, הטכנולוגיות, ספריות התוכנה ומסגרות התוכנה (Software Framework) בעזרתם בונים תוכנה מודרנית בשנים 2021, 2022, 2023 ואיילך. מדובר באוסף טכנולוגיות אשר מתחלק בגדול לשני חלקים: טכנולוגיות "לקוח" וטכנולוגיות "שרת". המונח Full Stack הוטבע בתחילת שנות האלפיים כאשר הכוונה הייתה הכרות עם שלל המרכיבים הטכנולוגיים הנדרשים לבניית אתרי אינטרנט. מאז המונח הוכלל והוא משמש לבניית תוכנה מודרנית בכלל ולא רק לבניית אתרי אינטרנט. היות שיותר ויותר תוכנות משתמשות במחשוב ענן לטיפול בלוגיקה ובנתונים, הרי שממילא רוב התוכנות נחלקות ל-2 חלקים ברורים: ה-"לקוח" שזו התוכנה הנמצאת באינטראקציה עם המשתמש וה-"שרת" הממומש בענן ומשתמש בשירותי הענן כדי לפעול בצורה יעילה מול כל ה-"לקוחות".

  

קורס Full Stack במכללת סלע המומלץ ביותר על-ידי הבוגרים

חוות דעת מכללת סלע בגוגל היכן לומדים להיות מפתח Full Stack? מכללת סלע הינה המכללה הוותיקה והיוקרתית ביותר בתחום. קורס תכנות של מכללת סלע הינו הקורס המקיף והמקצועי ביותר ללימודי Full Stack. זהו קורס הלוקח אותך מאפס למאה בשנה אחת (בלימודי יום) ושנתיים (בלימודי ערב). את בוגרי הקורס תמצאו לאורכה ולרוחבה של תעשיית ההייטק הישראלית. מדובר ב-קורס הייטק הטוב ביותר בארץ לפי חוות דעת הבוגרים. גם בתעשייה, תעודת "מומחה פיתוח תוכנה" של מכללת סלע הינה תעודה מוכרת ויוקרתית. לקריאת ההסבר המקיף על קורס Full Stack.

 

העולם של צד הלקוח בתחום ה Full Stack

כפי שראינו עולם ה-Full Stack נחלק לשני חלקים. מאמר זה סוקר את העולם של ה- Client-side development. הכוונה לכלים וטכנולוגיות שחייבים ללמוד על מנת להיות מפתח Full Stack טוב. מה הכוונה בתוכנה "לקוח"? הכוונה היא תוכנה אשר רצה כאתר אינטרנט בתוך הדפדפן שלך, או כאפליקציה בטלפון החכם שלך או אפילו כ-Widget (פיסת תוכנה) בשעון החכם או בתצוגה הדיגיטלית במכונית המחוברת לאינטרנט. כדי לתכנת את כל אלו חייבים להשתמש בכלים מתאימים. קורס פיתוח תוכנה Full Stack חייב ללמד לעומק כלים אלו.

 

הצטרפו לקורס Full Stack המומלץ ביותר* בארץ, ללמוד עם המרצים הטובים ביותר
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

*לקריאת חוות דעת על מכללת סלע בגוגל

 

לימודי Full Stack – הבסיס: HTML, CSS, JavaScript

הכלי הבסיסי ביותר והאוניברסלי לבניית ממשקים בימנו הינה שפת HTML. מדובר בשפת תכנות פשוטה מאוד שעוצמתה בפשטותה. ממשקים הנכתבים ב- HTML יכולים "לרוץ" על מגוון עצום של פלטפורמות ודפדפנים. זו היא אבן הבניין הבסיסית ביותר אותה חייבים כמובן ללמוד בקורס פיתוח תוכנה – קורס Full Stack, ויש ללמוד HTML5 – הגרסה העדכנית ביותר נכון להיום.

CSS – על מנת להתאים את מה שכתבנו ב-HTML למגוון תצוגות ועל מנת להפריד בין ה-"מה" מציגים לבין ה-"איך" מציגים ולאפשר בניית תצוגות קוהרנטיות בהן כל תפריט, חלון, הודעה וכד' נראים בצורה מסודרת ולפי תבנית עיצוב הגיונית – הומצא ה-CSS. ה-CSS הופך להיות כלי יותר ויותר חשוב בימנו וכל מפתח Full Stack חייב לשלוט בו. מעבר ללימוד CSS3 (הגרסה המודרנית של CSS) יש ללמוד בקורס תכנות ספריות CSS אשר מקלות על הפיתוח על-ידי אספקת תבניות מוכנות מראש, כך שהמפתח לא חייב להמציא את הגלגל בכל פעם מחדש.

JavaScript – שפת התכנות הדינמית של הדפדפנים. ה-HTML נחשב כ-"סטטי", כלומר הוא מציג דברים בדיוק באותה צורה תמיד. ה-JavaScript יכולה לשנות ולהשפיע עת התנהגות התוכנה באופן דינמי. לדוגמא היא יכולה לקבל קלט מהמשתמש ובהתאם לפעול ולהציג דברים שונים. ב- JavaScript ניתן לתכנת מה יעשה האתר כתגובה ללחיצה על כפתור או בחירה מתפריט.

 

מדוע חייבים ללמוד יותר?

בקורס Full Stack לא ניתן להסתפק בלימודי הבסיס בלבד. אומנם אם כל מה שרוצים ללמוד לעשות זה לבנות אתרי ווב פשוטים, אזי הבסיס עשוי להספיק.  אולי בליווי של טכנולוגיות כמו WIX או WordPress אשר מחוללות אתרי ווב.  אבל תוכניתן Full Stack אמיתי חייב להכיר היטב טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לבנות תוכנות מורכבות.  יש ללמוד לעומק גם טכנולוגיות המאפשרות לבנות אפליקציות ב-ווב וגם כמובן טכנולוגיות לבניית צד השרת.

 

העולם של "אפליקציות" ב-WEB

אז מה ההבדל בין אפליקציות לאתרי אינטרנט? ובכן אין קו חד וברור המבדיל בינהם אבל בגדול ניתן לומר שאתר אינטרנט הוא קוד HTML שמוצג ע"י הדפדפן ומטרתו לספק אינפורמציה, אתר המורכב ממאמרים במובן הקלאסי של המילה. אתר המורכב מהרבה דפים המקושרים בינם.  לאומת זאת, אפליקציות WEB הן תוכנות במובן הקלאסי שמופעלות דרך הדפדפן כממשק משתמש.  אם פעם הינו מפעילים תוכנה במחשב היום אנו מפעילים אותה דרך הדפדפן. לדוגמא אתר של עיתון כגון YNET או CNN, הינם אתרים אינפורמטיביים הבנויים כמאמרים סטאטיים עם קישורים בינהם. מדובר באתר המכיל הרבה "דפים" אלקטרוניים שהמשתמש מנווט בינהם.  מהצד השני יש לנו אפליקציות כגון מעבד תמלילים או גיליון אלקטרוני, אלו בעבר היו רק אפליקציות DESKTOP, כלומר רצו רק על גבי המחשב השולחני, אבל היום יש לנו Google Docs וגם Google Sheets או Office Live שהם בעצם אפליקציות רשת – דהינו אפליקציות שמופעלות בתוך דפדפן.

 

רוצים לדעת עוד? במכללת סלע קורס Full Stack הטוב ביותר. תבדקו* ואל תתפשרו
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

לקריאת חוות דעת על לימודי סייבר של מכללת סלע בגוגל*

 

אפליקציות רשת, ה-SPA (Single Page Application)

אפליקציות הרשת נקראות גם אפליקציות דף בודד מכיוון שהן בדרך כלל מהוות דף אינטרנט אחד.  אפליקציות אלו הינן שונות בתכלית מאתר אינטרנט רגיל. בדרך כלל כל מה שמתרחש בהן – מתרחש בתוך דף אחד – או מספר דפים מוגבל. בדף הזה יש המון אינטראקציה בין המשתמש לבין התוכנה והרבה מהדברים שהוא עושה משפיעים על התצוגה. קחו לדוגמא אתר אינטרנט של בנק, או אפליקציה של בנק.  בשניהם אנחנו צופים דרך הרשת בנתונים, יכולים לבצע חיתוכים שונים ואף לבצע פעולות. מדובר בתוכנה שהיא יותר אפליקציה מאשר אתר אינטרנט במובן הקלאסי. אפליקציות אלו או אתרי אינטרנט אלו נקראים SPA.

 

טכנולוגיות מיוחדות ל-SPA

הטכנולוגיות הבסיסיות של HTML, CSS ו- JavaScript ממש לא מתאימות לתכנות SPA. אומנם על-ידי טריקים וספריות מיוחדות כמו jQuery ניתן היה לתכנת SPA באמצעותם בלבד, אך הדבר הצריך להמציא את הגלגל בכל פעם מחדש.  לכן החל משנת 2010 החלו להתפרסם ספריות תוכנה או מסגרות תוכנה (Software Framework) לכתיבת SPA.

 

Angular מול React מול Vue.JS

בשנת 2021 אנו פוגשים שלוש ספריות וסביבות עבודה (Software Framework) נפוצות לתכנות SPA: Angular, React & Vue.JS. מדובר בשלוש טכנולוגיות הפועלות בצורה שונה אבל נועדו לאותה מטרה – לאפשר למפתח Full Stack לתכהת אפליקציות SPA מבלי להצטרך להמציא את הגלגל מחדש.  בעצם מה שטכנולוגיות אלו עושות, זה לספק אוסף שירותים מגוון למפתח ה-Full Stack כך שהוא יוכל לבצע בצורה פשוטה, עקבית ואמינה את הפעולות הנפוצות המתבצעות ב-Front End.  בואו נכיר את הטכנולוגיות הללו

 

ההיסטוריה של Angular

Angular, שפותחה על ידי גוגל, שוחררה לראשונה בשנת 2010. זוהי סביבת פיתוח מבוססת TypeScript שזו גרסה משופרת של JavaScript. שינוי מהותי התרחש בשנת 2016 עם שחרורו של Angular-2 (ובעצם מאז הושמט ה-2 ונותר Angular בלבד). Angular ממשיכה להתפתח וכל כמה חודשים יוצאת גרסה חדשה.

 

ההיסטוריה שלReact

React, שפותחה על ידי פייסבוק, שוחררה לראשונה בשנת 2013. פייסבוק משתמשת בהרחבה ב- React במוצרי החברה (Facebook, Instagram ו- WhatsApp).

 

ההיסטוריה של Vue.JS

Vue, שבדרך כלל נכתב כ- Vue.JS, הוא החבר הצעיר ביותר בקבוצה. הוא פותח על ידי עובד לשעבר של גוגל, אוון יו בשנת 2014. בשלוש השנים האחרונות, Vue ראתה עליה ניכרת בפופולריות, למרות שאין לה גיבוי של חברה גדולה – ואולי בגלל זה.

 

שוק העבודה עבור Angular לעומת React לעומת Vue

כמי שרוצה ללמוד Full Stack כדי לעבוד בזה, חשוב ללמוד על שוק העבודה בתחום. נכון ל-2021 אנו רואים של-React יש ביקוש גבוהה יותר בארץ בהשוואה לביקוש בארץ ל- Angular ול-Vuew.JS אבל האיכות של המשרות ל-Angular  גבוהה יותר. חברות גדולות ומבוססות וחברות הזנק (Startup) מעדיפים Angular על פני React.

 

 

LinkedIn (עולם)

Indeed (עולם)

All Jobs (בארץ)

Job Net (בארץ)

Angular

71,350

19,125

720

520

React

69,458

18,458

950

850

Vue.JS

15,458

2,500

5

12

 

אם תרצה ניתוח עדכני מעט יותר, תוכל לנסות את החיפוש הזה ב- Google Trends , המפרט את מגמות החיפוש במהלך 12 החודשים האחרונים למשרות React , משרות Angular ו- Vue.

אם אתה מסתכל בקפידה מנקודת מבטו של שוק העבודה הנוכחי, הפתרון הטוב ביותר שלך הוא ללמוד אנגולר או React. עם זאת, בהתחשב בכך ש Vue צבר פופולריות בשלוש השנים האחרונות, ייתכן שבפרויקטים חדשים ישתמשו ב- Vue. לכן אנו ממליצים בקרוס Full Stack ללמוד לפחות שתי סביבות.  ככל הנראה שאם תכיר היטב Angular ו-Reactתוכל כבר להשלים לבד את ידיעותיך ב-Vuew.JS.

 

ללמוד ממומחי סלע - היכנסו לעולם המרתק של Full Stack Developer כבר היום!*
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666


לקריאת חוות דעת על לימודי Full Stack וקורס תכנות של מכללת סלע בגוגל *

 

ציפורים עם נוצות דומות עפות ביחד

כעת, נפנה לנתונים על קהילות המשתמשים בסביבות פיתוח אלו כדי ללמוד על הפופולריות שלהן בקרב מפתחים. כך נוכל גם להעריך את התפתחותן של סביבות אלו. כל סביבות הפיתוח זכו לעדכונים חדשים ב-12 חודשים האחרונים, מהדורות חדשות שוחררו באופן קבוע מה שמעיד על כך שההתפתחות נמשכת ואף סביבה אינה מפגרת מאחור.

הבה נבחן את Angular לעומת React לעומת Vue.JS ביחס לסטטיסטיקה על מאגרי GitHub שלהם. מאגרי GitHub הם מאגרים בענן בהם צוותי פיתוח נוהגים לשמור ולנהל את התוכנה אותם הם מפתחים. מדובר בבסיס הנתונים הגדול בעולם של תוכנות. גם תוכניתנים של חברות ענק משתמשים במאגר זה וכך חקירה של התכנים בו יכולה לתת לנו תשובה טובה לגבי הפופולאריות של טכנולוגיה מסוימת.

 

 

צפיות בקוד פתוח

הצבעת איכות

מספר תרומות תוכנה לקהילה

Angular

3,200

162,000

2,229

React

6,700

151,000

1,389

Vue.JS

6,200

166,000

253

 

בהשוואה בין Vue.JS ל- React, ל- Vue.JS יש מספר עצום של צופים והצבעות איכות (כוכבים). זה מראה את הפופולריות של Vue.JS בקרב המשתמשים ואת הערך שלה בהשוואה ל- React. עם זאת, מספר התורמים עבור Vue.JS נמוך מ- Angular ו- React. הסבר אפשרי הוא כי Vue.JS מונע לחלוטין על ידי קהילת הקוד הפתוח, ואילו ל- Angular ו- React עובדי גוגל ופייסבוק תורמים למאגרים כדי להניע את העבודה איתן.

 

המלצה מה ללמוד בקורס Full Stack

אז אם יש לנו שלוש טכנולוגיות מתחרות – איזו טכנולוגיה רצוי ללמוד בקורס Full Stack? התשובה היא ששווה בהחלט להכיר Angular וגם React. מאוד לא רצוי להסתפק בללמוד רק טכנולוגיה אחת. מדוע? ראשית שוק העבודה מפוצל בין שתי אלו ואין לדעת לאן ייקחו אותך החיים המקצועיים.  שנית חשוב להכיר את ה-"ראש" של כל אחת מטכנולוגיות השונות הללו כדי לקבל תמונה שלמה וטובה יותר על עולם ה-SPA. ולבסוף, כדי להיות מקצוען אמיתי תצטרך לפעמים להחליט בעצמך איזו טכנולוגיה מתאימה יותר לפרויקט שלך. רצוי שתכיר לפחות שתי טכנולוגיות משמעותיות כדי שתוכל לקבל החלטות נכונות.

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »