Full Stack Developer - מה הוא עושה? היכן עובד מפתח פול סטאק? קורס Full Stack - היכן לומדים? מה צריך לדעת מפתח Full Stack?  מה העתיד במקצוע? 
הקורס הטוב ביותר לתכנות עומד להתחיל, אל תפספסו! השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

   

מה זה מפתח Full Stack Developer?
Full-Stack-Developerמפתח פול סטאק או בקיצור FSD, הינו מפתח תוכנה, תוכניתן, השולט במגוון טכנולוגיות רחב. עד כמה רחב? עד כדי כך שהוא מסוגל לפתח בעצמו אפליקציה שלמה או אתר WEB שלם על-פי מפרטים של אנשי ה-UI-UX. אין הגדרה ברורה או מפרט ידע ברור למפתח Full Stack, לא קיים תואר אקדמי שכזה ואין הגדרת מקצוע של IEEE או ACM בנושא. למרות זאת בתעשיית ההייטק המושג השתרש למדי בשנים האחרונות. הרבה אנשי הייטק וכמעט כל איש גיוס בתחום מכיר את המושג ומשתמש בו. כך לדוגמא בחיפוש החודש באתר AllJobs, בקטגוריה תוכנה->Full Stack נמצאו 447 משרות "מפתח Full Stack" שזה התחום עם הכי הרבה ביקוש אחרי תחום מהנדס תוכנה (897) ולפני מתכנת #C .

 

קורס Full Stack – היכן לומדים?

חוות דעת מכללת סלע בגוגל קורס Full Stack נלמד בדרך כלל במכללות פרטיות. ישנם קורסי FULL STACK קצרים וישנם קורסי Full Stack שלמים. מכללת סלע מלמדת ומסמיכה מפתחי FULL STACK מזה 30 שנה. מכללת סלע היא חלק מבית התוכנה סלע ולבוגרים המתאימים מוצעות משרות עבודה בסלע עצמה. לאורך השנים יותר מ-50% מהבוגרי קפס התקבלו לעבודה בסלע עצמה. בית התוכנה של סלע הינו בית תוכנה מוביל ברמה הבינלאומית. כך לדוגמא ב-9 שנים האחרונות זכה בית התוכנה של סלע 7 פעמים להיות על הפודיום (בין שלושת הפינליסטים) בתחרות הבינלאומית של מיקרוסופט לבתי תוכנה בהשתתפות של יותר מ-15,000 בתי תוכנה. מרצי סלע אינם מרצים. הם עובדים בתעשייה רוב הזמן ומרצים במכללה בחלק מזמנם. כך הסטודנטים במכללת סלע זוכים למרצים המביאים לכיתה ניסיון עכשווי מעודכן.

  

יש לכם שאלות? מתלבטים? רוצים להיות מפתחי Full Stack?
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

קורס Full Stack – סילבוס

הסילבוס - תוכנית הלימודים ב-קורס Full Stack חייבת להיות תוכנית שלמה. בימנו התחרות על כל מקום עבודה טוב היא משמעותית ורק תוכנית לימודים (סילבוס) הכוללת לימודי FULL STACK שלמים, עם התעמקות גם בצד ה-Client וגם בצד ה- Serverעשוי להבטיח לך עבודה. במכללת סלע אנו מלמדים תוכנית הנפרסת על פני שנה (בלימודי יום) ושנתיים (בלימודי ערב). התוכנית מתעדכן כל הזמן לפי החידושים הטכנולוגיים כדי לתת לך מקסימום סיכויי הצלחה. לאורך השנים יותר מ-90% מבוגרי קורס Full Stack התקבלו לעבודה בהייטק הבכיר. חשוב מאוד לא רק להתקבל לעבודה, חשוב להתקבל לעבודה שתאפר לך קידום מקצועי מרבי בשנים הראשונות.

 

סוגים של תוכניתני Full Stack Developer
האם כל מפתחי ה-Full Stack שווים זה לזה בידע שלהם? אז למרות שיש דמיון בטכנולוגיות ובמתודולוגיות שאנשי FSD מכירים, יש בכל זאת תת תחומי התמחות.
 
חלוקה מסוימת היא לפי שפת התכנות העיקרית בה מתמחה מפתח FS. מקובל לדבר על מפתח FS ל-Java ומפתח FS ל-#C. למרות שאין הבדל מהותי בין שתי שפות תכנות אלו בכל זאת מפתח FS הוא מפתח מומחה המתמחה בדרך כלל באחת מבין שתי שפות אלו. כאן שואלים רבים: באיזו שפה כדאי לי להתמחות? בקצרה נענה שכמעט ולא חשוב. שתיהן מודרניות, בשתיהן יש היצע עבודות רחב ושתיהן צפויות להיוותר איתנו בעתיד הנראה לעין. למעוניינים ביותר מידע רצוי לקרוא את הפוסט שלנו "מה כדאי לי ללמוד ++Java, C#, C או Python?"
 
חלוקה שונה הינה לפי תחום הפיתוח בו עוסקים. כאן נהוג לדבר על מפתחי FS ל-WEB לעומת מפתחי FS לאפליקציות. כאן ההבדל הוא מעט יותר חשוב. מדוע? מכיוון שפיתוח תוכנה ל-WEB דורש התמחות במגוון מאוד מסוים של טכנולוגיות (ראו בהמשך) ופיתוח אפליקציות דורש לימוד והתמחות במגוון שונה. אומתם יש בסיס משותף רחב לשתיהן אבל ההבדלים בכל זאת משמעותיים.

  

מה זה מפתח תוכנה ממוקד?
מפתח תוכנה ממוקד הינו מפתח תוכנה המכיר לעומק נושא אחד או שניים בתחום הפיתוח. לדוגמא: מפתח ++C, מנהל בסיסי נתונים, DBA – Data Base Administrator, מפתח Kernel או מפתח WordPress. כמובן שאין גבול ברור בין שמפתח עם ידע ממוקד לבין מפתח FS, אבל ככל שהמפתח מכיר פחות טכנולוגיות הוא יותר רחוק כמובן מההגדרה של FSD.


להיות מפתח תוכנה רוחבי – Full Stack או מפתח ממוקד ומתמחה בתחום ספציפי
מעבר לתשובה שתמיד נכונה – לכל אחד ואחת מתאים מה שמתאים לו או לה, ניתן לומר שישנם קווי החלטה די ברורים לגבי נושא זה. נביא אותם להלן

 

היתרונות בלהיות מפתח Full Stack Developer
מפתח-פול-סטאקכפי שראינו מפתח FS נהנה מגמישות תעסוקתית. תמיד יש יותר משרות למי שמכיר יותר טכנולוגיות, למי שמסוגל לעשות יותר דברים. מדוע? מכיוון שתחום ההייטק הינו תחום מאוד דינמי. כאשר ישנם שינויים טכנולוגיים תכופים מי ששולט ביותר תחומי ידע יהנה מיותר אפשרויות תעסוקה.
 
עניין בעבודה. מפתח FS יעסוק ביותר טכנולוגיות. בין אם זה על בסיס יומי ובין אם זה במעבר בין פרויקטים או בין תפקידים. זה מאפשר להגדיל ראש. כאשר עובדים בתחום אחד צר, קל יותר להשתעמם.
 
יכולת לעבוד בחברות קטנות וגדולות. זה בעצם חלק מהגמישות שדיברנו עליה. אבל חשוב להתייחס ספציפית לנושא זה. בתחום ההייטק יש הבדל מהותי מאוד בין עבודה בחברות גדולות, חברות רב-לאומיות לבין עבודה בחברות קטנות כגון חברות סטארטאפ או בית תוכנה ממוקד. תוכניתן FS יכול לעבוד בשתי סוגי החברות הללו. תוכניתן בעל יכולות ספציפיות יותר יעבוד בדרך כלל רק בסוג חברה אחד. מאוד מומלץ לכל תוכניתן לעבוד בחייו המקצועיים גם בחברה גדולה וגם בחברה קטנה. למרות הקושי המנטלי בלעבור מחברה קטנה לגדולה או להיפך, מומלץ מאוד לעשות כן. זה יוצר הבנה וניסיון הרבה יותר מעמיק לגבי המקצוע והדרכים הנכונות להשתלב ולקדם פרויקטים.
 
מעוניין לעבוד בחו"ל או באווירת חו"ל? חברות רב-לאומיות מעדיפות תוכניתני Full Stack Developer כי כך הן יכולות לבנות מוצרים בצורה מהירה יותר ולנייד יותר בקלות עובדים בין מחלקות.
 
תנאי שכר מעולים. כידוע שכר הוא עניין של שוק – כלומר של היצע וביקוש. היות שהביקוש למפתחי FS הוא גבוהה מאוד וההיצע פחות, השכר שלהם עולה בהרבה על השכר של תוכניתנים מתמחים בתחום ספציפי.

  

יש לכם שאלות? מתלבטים? רוצים להיות מפתחי Full Stack?
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666


החסרונות של מפתח FS
כן יש גם חסרונות.
צריך ללמוד הרבה. ראשית זה לא בא בקלות ולא נשמר בקלות. חייבים ללמוד קורס Full Stack מקצועי ומעמיק כדי להיכנס לתחום. כמה רציני? לפחות שנה של לימודים אינטנסיביים. חייבים לבחור בקורס שלא רק "נוגע" או נותן "טעימה" לגבי הנושאים הנדרשים – חייבים ללמוד את הנושאים לעומק. ישנה קלישאה האומרת – בקורס רק תכיר על מה מדובר כי בכל מקרה את העיקר תלמד בעבודה. לגבי עבודה כ-Full Stack Developer זו טעות גדולה לחשוב כך! ביום הראשון לעבודה כ-FSD תידרש להכרות טובה עם מגוון גדול של נושאים ולא תוכל כלל להתחיל לעבוד כ-FSD ללא ידע טוב כבר בהתחלה. מעבר לכך – אכן כל מפתח, חכם ומלומד ככל שיהיה, לומד ורוכש ניסיון בעבודתו, אבל חשוב לזכור – המעסיק הפוטנציאלי רוצה עובדים שעובדים, לא כאלו שלומדים על חשבונו. אם בעבודה אתה צריך להשקיע זמן רב ללמוד הרבה נושאים, סביר להניח שלא תחזיק מעמד הרבה זמן. חברי הצוות או ראש הצוות ידווח על חוסר פרודוקטיביות שלכם ואתם עלולים למצוא את עצמכם מפוטרים. לכן, אם החלטתם להיות מפתחי פול סטאק התחילו ברגל ימין, השקיעו שנה בלימודים אינטנסיביים כדי לתת לעצמכם נקודת זינוק טובה לקריירה מוצלחת בהייטק.
 
צריך ללמוד לעומק. לא רק הרבה גם לעומק. חשוב ללמוד בכל תת-תחום נושאים מתקדמים. חשוב ללמוד לבד דרך האינטרנט. לקרוא פוסטים, בלוגים וכד' – בכל יום לפחות שני מאמרים מקצועיים כדי להכיר עוד ועוד נושאים.
 
קורס פיתוח תוכנה ארוך ויקר יותר. כן כסף מסובב את העולם. אז גם המחיר של קורס פיתוח תוכנה ל-FSD עולה יותר מקורס מקביל קצר.

 

היתרונות רבים החסרונות מעטים
רוב המתעניינים בקורס פיתוח תוכה מעדיפים להשקיע בשלב הראשון של הלימודים וללמוד קורס רציני ולא לחפף ולהסתפק בקורס בסיסי. כשמשווים את היתרונות לחסרונות הבחירה ברורה. רק הקורס הכי טוב לפיתוח תוכנה יקנה לכם את הכלים הנכונים לקריירה טובה בהייטק.

 
מה צריך ללמוד כדי להיות מפתח Full Stack ?
קורס פיתוח תוכנה היא נקודת ההתחלה. קורס מקצועי עם מרצים מהשורה הראשונה, בעלי ניסיון מעשי (מהשטח) וידע עדכני. את הקורס הכי טוב בארץ לפיתוח תוכנה תוכלו למצוא במכללת סלע. רק מכללת סלע מעניקה לכם תשתית ידע, תמיכה, רמת הדרכה גבוהה ועזרה במציאת עבודה בסיום הקורס ברמה הטובה ביותר. לבוגרי מכללת סלע מוצעות משרות בית התוכנה של סלע דרך תוכנית יהלו"מ. מה כולל קורס פיתוח תוכנה במכללת סלע?

 

שפות תכנות
תלמדו 5 שפות תכנות: #C, JavaScript, SQL, HTML, XML. מעבר לכותרות תלמדו שפות אלו לעומק. הכוונה היא שמעבר ללימוד התכונות המתקדמות של שפות אלו, תלמדו כיצד להשתמש בהן נכון וכיצד לשלב בין השפות השונות.

 

סביבות פיתוח - Development Frameworks
מפתח-Full-Stackאחד מהיסודות החשובים של ה-Full Stack Developer זה הידע ההיקפי סביב שפת התכנות. כל שפת תכנות מגיעה עם סביבת פיתוח עשירה ביותר המאפשרת למפתח לא להמציא את הגלגל. בימנו כאשר המושג Time to Market הוא קריטי וכאשר כל ילד יודע ש- Time is Money, חשוב מאוד שלמפתח FS יהיה ארגז כלים רחב. ארגז כלים זה הינו אוסף ספריות או תוכנות מוכנות לשימוש בסביבת שפת התכנות. קורס פיתוח תוכנה ל-FSD חייב ללמד כלים אלו לעומק. יש חשיבות גדולה ללמוד לבחור את הכלי הנכון לבעיה הנתונה. כאן בא לידי ביטוי הניסיון של המרצים והתובנות של בוגרי הקורס. אם למדת והפנמת לא רק אילו כלים יש, אלא באיזה כלי לבחור לפתרון בעיה נתונה – אתה בדרך להיות מפתח Full Stack מצליח. דוגמאות? בבקשה: Third-party Libraries, DOT NET, NodeJS, Hibernate, Python Django, JAVA Spring

 

טכנולוגיות לקוח חדישות – לפיתוח WEB
כאמור אחד מתתי התחומים של FSD הינו מפתח WEB. כדי להיות מפתח WEB עלייך להכיר טכנולוגיות עדכניות לבניית אתרים בצד הלקוח (הצד הוויזואלי, מה שהמשתמש רואה ומה שהמשתמש עובד מולו, בניגוד למה שמתרחש "מאחורי הקלעים" בצד השרת, במחשב בוא נשמר ופועל האתר). לכן יש ללמוד בקורס פיתוח תוכנה נושאים מגוון נושאים מתקדמים כגון: HTML5, CSS3, JavaScript, JQuery, LESS, SASS, AngularJS, or REACT. במכללת סלע תלמדו נושאים אלו ותתרגלו אותם הלכה למעשה בפרויקטים מונחים. חשוב גם להבין ולתרגל כיצד מקבלים תוצרים של עבודת UI-UX ובונים מהם תוכנה.

 
בסיסי נתונים
למרות שבהרבה חברות קיים תפקיד מיוחד למי שמטפל בבסיס הנתונים (או צוות או אפילו מחלקה שלמה), מפתח פול סטאק חייב להכיר בעצמו את הנושא. כמעט כל אפליקציה וכל אתר שומרים את הנתונים בבסיס נתונים. בהרבה פרויקטים אפילו משתמשים בסיסי נתונים מסוגים שונים כדי לשמור נתונים בעלי אופי ייחודי. לכן חשוב ללמוד כיצד בונים בסיס נתונים, כיצד שומרים נתונים, כיצד מאחזרים נתונים וכיצד מחברים נכון בין שפת התכנות לבסיסי הנתונים. להלן כמה מהתחומים היותר נפוצים שמומלץ ש-FSD ילמד ויכיר: Entity Framework, LinQ, MongoDB, SQL-Server

 
יכולות תכנון ובניית ארכיטקטורת תוכנה
מפתח Full Stack צריך ללמוד להיות ארכיטקט תוכנה. הכוונה שהוא צריך לדעת לתכנן תוכנה, להבין כיצד כל הקומפוננטות עובדות זו עם זו ואיזו טכנולוגיה לבחור לפתרון בעיה ספציפית. לצורך כך בקורס פיתוח תוכנה מומלץ במכללת סלע אנו מלמדים נושאים כגון: GitHub, SOA, Object Oriented, Basic Prototype, Agile

 

יכולות רבות - חשובות מאוד
כמפתח תוכנה FS עלייכם להיות מסוגלים לעבוד בחברות רב-לאומיות, לכן מומלץ ללמוד Global thinking ו- Good communication skills. כמפתחי FS תידרשו גם ליצירתיות, Creativity, לסקרנות, Curiosity וכמובן ליכולת ניהול זמן, Time management skills.

  

למעוניינים להתחיל את הקריירה במיקום נוח
מכללת סלע ממוקמת על צומת תחבורה ציבורית ראשית. למכללה מגיעים כ-15 קווי אוטובוסים, היא במרחק 10 דקות הליכה מתחנת רכבת בני ברק ויש חניון חופשי (בערב) גדול במרחק 5 דקות הליכה. לכן מי שמעוניינים ב-קורס פיתוח תוכנה במרכז, קורס פיתוח תוכנה בצפון, קורס פיתוח תוכנה בדרום, קורס פיתוח תוכנה בתל-אביב או קורס פיתוח תוכנה ברמת גן, ימצאו שמכללת סלע ממוקמת במיקום נוח מאוד.

  

עכשיו תורכם – רוצים להיות Full Stack Developer? הקורס הכי טוב לפיתוח תוכנה ממתין לכם
השאירו פרטים או חייגו 03-6176666

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »