רוצים להיות מפתחי FULL STACK? הכירו את האבולוציה של הטכנולוגיה המובילה בתחום ומה מומלץ ללמוד ב קורס בניית אתרים מקצועי. כיצד התחלנו ב-HTML ועברנו מ-ASP, ל-ASP.NET והגענו ל- ASP.NET CORE?

הקורס הטוב ביותר בארץ לבניית אתרים עומד להתחיל, אל תפספסו! השאירו פרטים או התקשרו 03-6176666

  

הערה: למען הבהירות יש במאמר זה הסברים כוללניים שאינם נכנסים לדקויות. אני מתנצל בפני קהילת אנשי המקצוע.

 

הטכנולוגיה של אתרי ווב

לימודי-בניית-אתריםאתר ווב בנוי משני חלקים - ה-״לקוח״ שזה החלק שאנו רואים אצלנו במחשב וה-״שרת״ שזה החלק שנמצא במחשב (או מחשבים) בהם ״מתאכסן״ האתר - המחשב שבו מצוי כל התוכן והמידע של האתר. כשאנו ״גולשים״ ברשת, המחשב שלנו (ליתר דיוק תוכנת הדפדפן במחשב שלנו – וזו הפעם האחרונה בה אני הולך לדייק במאמר זה) פונה לשרת ומבקש לקבל ממנו את ה-אתר. השרת מצידו, כאשר הוא מקבל פניה שכזו, מריץ את תוכנת השרת הבוחרת או המייצרת ״דף״ ה-ווב המבוקש ושולחת אותו ללקוח כדי שזה יציגו למשתמש. כך לדוגמא, כשאתם מקישים בדפדפן במחשב שלכם את הכתובת https://www.sela.co.il/AboutSela המחשב שלכם פונה לשרת של מכללת סלע ומבקש ממנו את האתר או הדף שנקרא AboutSela.

 
בראשית היה מידע סטאטי
קורס-פול-סטאקכשהממציא של הווב, סר טים ברנרס-לי, הגה את הרעיון של שיתוף מידע דרך האינטרנט וכאשר הוא בנה את השרת ווב הראשון במעבדות CERN על גבול שוויץ-צרפת בשנת 1991, מטרתו הייתה ליצור מערכת להנגשה ושיתוף מידע. מערכת הדומה לוויקיפדיה של היום. כלומר הוא רצה שמידע ״סטאטי״ כמו מאמרים, סרטוטים טכניים, ספרים מדעיים, ערכים מאנציקלופדיה, ספרות יפה ואפילו ספרות תאולוגית כמו התנ"ך יהיה נגיש ברשת, כולל קישורים שיאפשרו דפדוף מהיר. וכך בראשית היו אתרים סטאטיים, אתרים שכללו מידע המאורגן בקבצי HTML. בניית אתר שכזה דרשה ידע כיצד לכתוב HTML וכיצד לאחסן דפים בשרתי ווב בסיסיים.

 

רוצים לדעת עוד? במכללת סלע מסלולי הלימוד הטובים ביותר. תבדקו ואל תתפשרו!
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666

מאתרים סטאטיים לאתרים דינמיים
כדי להבין את הקפיצה הבאה בהתפתחות הווב, צריך לחשוב על אתר כמו אמזון או eBay. באתרים אלו אנו יכולים לעשות פעולות. הפעולות שאנו עושים משפיעות על איך שהאתר נראה. לכן זה נקרא אתר דינמי. כך לדוגמא כאשר אנו מוסיפים באמזון פריט ל-״עגלה״ האתר, כפי שהוא מוצג לנו בדפדפן, משתנה ואנו רואים שבעגלה יש פריט אחד נוסף.

 

אתרים דינמיים - דפים עם קוד תוכנה
כדי ליצור אתרים דינמיים שניתן לעשות בהם פעולות ולא רק לקרוא מידע, היה צורך שהשרת יוכל לתמוך בתכנות (הרצת קוד של שפת מחשב), בבסיסי נתונים ובטכנולוגיות דינמיות נוספות. כדי לאפשר זאת, הורחבה שפת הבסיס של הווב, ה-HTML כך שתאפשר הכללת כתיבת תוכנה בדפי השרת. כתיבת תוכנה והרצתו על-ידי השרת מאפשרת להגיב בצורות שונות לבקשות מהלקוח. בדוגמה שלנו עם עגלת הקניות, תוכנת השרת יכולה לגשת לבסיס הנתונים, לברר את המחיר העדכני של הפריטים בעגלת הקניות ולהציג למשתמש כמה יהיה עליו לשלם. אחת משפות התכנות הראשונות שהופיע בשנת 1994, הייתה שפת PHP. שפה פופולארית הנלמדת ב- קורס Full Stack.

   
מיקרוסופט רצתה שימוש בשפות קיימות
לימודי-פול-סטאקחברת מיקרוסופט רצתה ששרתי ווב ייכתבו בשפות שהן יותר דומות לשפות תכנות פופולאריות שהיו בזמנו. כמובן שגם שיקולים מסחריים כבדי משקל היו על הפרק. וכך בשנת 1996 היא שחררה את טכנולוגיית (Active Server Pages (ASP. טכנולוגיה זו אפשרה לכתוב דפי ווב בשפות כגון VBscript (שפה הדומה לשפת הדגל של מיקרוסופט בזמנו – Visual Basic) או PerlScript – שפה הדומה לשפה שהשתמשו בה תוכניתנים רבים בעולם האקדמי. הטכנולוגיה כללה הן את "שפת" ה-ASP, הן סביבת פיתוח למתכנתים כדי שיוכלו לכתוב קוד המתאים ל-ASP (ה-Visual Studio) והן את עדכוני השרת של מיקרוסופט, ה-IIS, שיידע כיצד להריץ דפי ווב הכוללים קידוד ב-ASP. לכן בכל קורס בניית אתרים מקצועי וב- לימודי Full Stack, מלמדים את טכנולוגיית ה-ASP ונגזרותיה המודרניות (כפי שנראה בהמשך היום מלמדים ASP.NET CORE). חשיבותה של הטכנולוגיה בכך שהיא מאפשרת לבנות אתרי ווב דינאמיים. כאן המקום להזכיר טכנולוגיה מקבילה בשם Java Server Pages – JSP – טכנולוגיה מקבילה ששוחררה בשנת 1999, כדי לאפשר קידוד בשרתי ווב בשפת Java.

  

מהפכת ה-DOT NET - .NET
לקראת סוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, עולם פיתוח התוכנה חיפש דרכים לאפשר יותר ויותר שימוש חוזר בתוכנה קיימת. לא להמציא את הגלגל בכל פעם מחדש! כלומר במקום שבכל פרויקט פיתוח תוכנה יכתבו את כל התוכנה מאפס, להשתמש בתשתיות תוכנה קיימות ומוכחות כדי להוזיל את מחיר פיתוח התוכנה, לפתח תוכנה אמינה יותר, לפתח תוכנה מהר יותר ולאפשר פיתוח תוכנה מורכבת יותר. וכך לקראת סוף שנת 2000 שחררה מיקרוסופט את טכנולוגיית ה-NET. – (קוראים "דוֹט נֶט"). טכנולוגיה זו כוללת ספריות תוכנה שונות, כגון ספריות המאפשרות גישה ושימוש בבסיסי נתונים, ספריות לתקשורת בין מחשבים, ספריות ליצירת ממשקים ועוד. דוט נט זמינה ומחוברת היטב לשפת התכנות #C ובכך הפכה לטנולוגיה שטבעי להשתמש בה בכל פרויקט פיתוח תוכנה מודרני. מכאן עולה החשיבות העצומה של לימוד החלקים השונים של דוט נט ב- לימודי פיתוח תוכנה. תוכניתן מודרני חייב ללמוד להכיר לעומק את המרכיבים השונים של דוט נט על מנת להשתמש בהם בחוכמה. כאן גם המקום להזכיר את המקבילה של דוט נט ה- J2EE (או JEE) שהיא פחות או יותר אותו רעיון למי שכותבים קוד בשפת Java. וכך מזה כ-20 שנה במקום לקודד את הפרויקטים מאפס, תוכניתנים מקצועיים משתמשים בספריות הללו כדי לבנות פרויקטי תוכנה גדולים ואמינים יותר.

  
ASP.NET - בא לשכונה חבר חדש
כחלק ממשפחת ספריות התוכנה DOT NET, בשנת 2002 שחררה מיקרוסופט את ה- ASP.NET. זו הייתה הספרייה של מיקרוסופט, המאפשרת לכתוב דפי ווב מודרניים מבלי להצטרך להמציא את הגלגל מחדש בכל פעם (כפי ש-ASP חייבה). השימוש ב-ASP.NET, מאפשר להשתמש בתשתיות הרבות של ספריית דוט נט בזמן קידוד של שרת ווב. כלומר מי שרוצה להינות מהיתרונות של שימוש בספריית דוט נט לצורך בניית שרתי ווב (ומי לא רוצה?) לומד ASP.NET ומשתמש בה.

  
כותבים ב-שיא שארפ (#C) בשרת הווב
אחד היתרונות של ה-ASP.NET מול ה-ASP הקלאסי הוא הכתיבה בשפת #C – שיא שארפ – בשרת. כאשר אנו לומדים לקודד בקורס תכנות, אנו לומדים #C (הבחירה המומלצת נכון להיום). וכך כאשר אנו לומדים לתכנת שרתי ווב אנו לא צריכים ללמוד עוד שפת תכנות חדשה. אנו יכולים להשתמש בכל מה שלמדנו ב- קורס #C ולנצל את כל היתרונות הרבים של שפה משוכללת זו. השילוב של קידוד ב-#C ושימוש ב-NET. הפכו את טכנולוגיית ה-ASP.NET לטכנולוגיה מובילה. נזכיר בהקשר זה גם את מתודולוגיית הפיתוח (Model View Controller (MVC שגם היא בעלת חשיבות עצומה וגם היא חלק מ- לימודי ASP.NET, אבל זה נושא לכתבה נפרדת.

  

מיקרוסופט מקריבה צריח כדי להרוויח מלכה
בשנים שלאחר שחרור ASP.NET מיקרוסופט הלכה וגדלה, הלכה והתחזקה. אבל לקראת סוף העשור הקודם, ענקיות כמו גוגל, פייסבוק, אפל ואחרות החלו להוביל בתחומים שונים והתוצאות העסקיות של מיקרוסופט הלכו והתדלדלו. שינוי כיוון היה בבחינת לחיות או לחדול. מיקרוסופט עשתה שנויים רבים. אחד השינויים המעניינים היה לוותר במידת מה על זכויות היוצרים שלה בחלק מהתוכנות שהיא יצרה ולאפשר למפתחי תוכנה להשתמש בתוכנות אלו מבלי שיצטרכו לשלם תמלוגים למיקרוסופט בגין הרישוי. בנוסף, מיקרוסופט הפכה את תוצרי הפיתוח לאוניברסליים – כאלו שניתן להריצם גם על מחשבי Apple או על גבי מערכות Linux. כך מיקרוסופט מקווה לשמר את קהיליית המפתחים שימשיכו להשתמש בכלי התוכנה שלה. כלומר מיקרוסופט ויתרה על הכנסות ישירות מזכויות יוצרים בתמורה לכך שהיא שומרת על ההגמוניה בעולם פיתוח התוכנה.

  
NET CORE. – הכלי האוניברסלי
.NET-COREמיקרוסופט שחררה בשנת 2014 את (DOT NET CORE (.NET CORE – סביבת פיתוח DOT NET משודרגת אשר התאפיינה בשני שינויים מרכזיים
  1. הרישיון הנדרש לצורך פיתוח תוכנה ומכירתה הפך להיות הרבה יותר פתוח – כלומר ברוב המקרים מי שמפתח תוכנה תוך שימוש ב- DOT NET CORE יכול למכור את התוכנה שלו מבלי שהוא חייב תמלוגים למיקרוסופט (אזהרה – נושא רישוי תוכנה הינו אחד הנושאים המשפטיים הסבוכים ביותר וחייבים להיוועץ במומחים לפני שמקבלים החלטות. אין להסתמך על הכתוב כאן כהמלצה משפטית מכל סוג שהוא).
  2. התוצרים של התוכנה יכולים לרוץ גם על מחשבי MAC וגם על מערכות LINUX UNIX
אומנם מבחוץ אין הבדל מהותי בין NET. לבין NET CORE. אבל מבפנים יש הבדלים מהותיים. כל מי שלמד פיתוח תוכנה ב-#C ולמד דוט נט – לא חייב להתחיל ללמוד הכל מהתחלה. אבל מומלץ להכיר את ההבדלים ולהשתמש בהם כשצריך. סביבת ה- NET CORE. החלה להיכנס לכלי הפיתוח Visual Studio 2015 ובעיקר ל- Visual Studio 2017.

  
וכך הגענו ל- קורס ASP.NET CORE
ASP.NET CORE הינו חלק מסביבת הפיתוח האוניברסלית NET CORE. ככזה מדובר ביכולת ליצור שרתי ווב הרצים על מגוון מערכות ומגוון מחשבים. מי שמקודד בעזרת ASP.NET CORE יכול לכתוב את התוכנה פעם אחת, לתחזק גרסה אחת ולאפשר למשתמשים שלו להשתמש בה על מגוון מחשבים ולא רק על שרתי Windows. אין ספק שזה יתרון עצום ומכאן הפופולריות הרבה של לימודי ASP.NET CORE. לכן לכל מי שלומד קורס Full Stack מומלץ ללמוד Asp.NET CORE וללמוד לנצל את היתרונות של סביבה זו.

 

 

זו ההזדמנות שלכם להצטרף לאחד הקורסים המקצועיים והמקיפים ביותר בארץ, ללמוד מן המרצים הטובים ביותר, ולקבל תעודה יוקרתית. לפרטים נוספים ותיאום פגישת ייעוץ אישית השאירו פרטים התקשרו עכשיו: 03-6176666

רוצים לקבל הצעת מחיר?
השאירו פרטים »
או חייגו 03-6176666חזרה

מעוניינים במידע נוסף?

מלאו פרטיכם ונציגינו יחזרו אליכם בהקדם

 • *שם מלא:

 • *אימייל:

 • *טלפון:

 • *נושא הפניה:

 • פירוט הפניה:

ציון פרטיך/פרטייך כמפורט לעיל יהוו הסכמה שלך לשיגור המידע והעדכונים מטעם סלע אליך/אלייך לכתובת הדוא"ל ו/או מספר הטלפון הסלולרי שלך שיפורטו כמפורט לעיל.
 • קבוצת סלע

  הוקמה בשנת 1990 עם החזון להבאת הידע המתקדם ביותר בטכנולוגיות השונות לתעשיית ההיי-טק, בדגש על פרקטיקה ואיכות, ומעניקה כיום שירות ל- 800 לקוחות מרוצים ברחבי העולם. סלע מגשימה מידי יום את החזון שלה בכך שהיא מהווה מרכז הדרכה ומרכז טכנולוגי, עם התמקדות והובלה בטכנולוגיות השונות והמתקדמות ביותר ודואגת שגם לקוחותיה יישארו מעודכנים כל העת על ידי קורסים, כנסים, הדרכות, ייעוצים, בתים פתוחים, מיקור חוץ וכו'.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • מכללת סלע

  מציעה לאקדמאים, לחיילים משוחררים ולמועמדים פוטנציאליים מסלולי לימוד ייחודים פרי פיתוח מקורי של מהנדסי תוכנה ומחשבים בכירים בקבוצת סלע. צוות המרצים של מכללת סלע מורכב מבכירי אנשי המיחשוב בישראל. הלימודים מתקיימים בכיתות מהמשוכללות והחדישות ביותר בארץ. שיטות הלימוד החדשניות כוללות תרגול והפעלה של הסטודנטים בשילוב לימודים מהבית בשיטת ה-E-Learning.

  הצטרפו לרשימת הדיוור של סלע  »
 • אתר הסטודנטים

  במערכת הלמידה של מכללת סלע תוכלו לקבל מידע לגבי לוח השעות שלכם, לצפות בשיעורים מוקלטים, לקרוא הודעות, להגיש עבודות ועוד.

  כניסה לאתר הסטודנטים »